Quantcast
Channel: K2 RSS Feed
Viewing all 1704 articles
Browse latest View live

Forum.tm pokrenuo prvu crowdfunding kampanju za spas neovisnog novinarstva u Hrvatskoj

$
0
0
Forum.tm pokrenuo prvu crowdfunding kampanju za spas neovisnog novinarstva u Hrvatskoj

Neprofitni portal Forum.tm odlučio se na pionirski iskorak. Pokrenuli su naime prvu crowdfunding kampanju – Neka vide danas ima – kojom se jedan hrvatski medij obraća svojoj publici za novac koji bi im omogućio nastavak rada.

„Forum.tm neovisan je, neprofitni portal iza kojeg stoje samo novinari. Želimo ga nastaviti razvijati kao odgovoran javni medij i zato trebamo vašu pomoć. Zauzvrat obećavamo još više dobrog novinarstva. Budite naš izvor, a mi ćemo i dalje biti vaše vrelo pouzdanih informacija.“, poruka je kampanje, a moguće je donirati od 5 dolara (za što ćete biti nagrađeni priznanjem 'Neovisni izvor' i obilaskom tvornice 'Nada Dimić'), pa do 1000 dolara (što vam donosi tajno priznanje 'Duboko grlo' i statiranje u seriji 'Novine'), ovisno o mogućnostima podržavatelja i podržavateljica.

Ovaj potez izravno je motiviran udarom na neprofitni medijski sektor u režiji bivšeg ministra kulture Zlatka Hasanbegovića, a je mnoge novinare i redakcije doveo u nezavidnu poziciju.

Cilj kampanje je prikupiti 5.000 američkih dolara koji bi redakciji omogućili nastavak rada u javnom interesu, a u par sati kampanje prikupljeno je 820 dolara.

Forum.tm počeo je kao tjednik koji je pokrenuo medijski koncern Styrija, izdavač Večernjeg lista, 24 sata, Poslovnog dnevnika, tjednika 24 Express i drugih periodičnih izdanja, nakon velikog štrajka Večernjakovih novinara 2011. godine. Promišljenom kadrovskom politikom u toj su redakciji završili mahom 'štrajkaši', a tjednik nije izlazio niti godinu dana. Ugašen je nakon što je na naslovnici predzadnjeg broja osvanula priča o Ivici Todoriću, vlasniku Konzuma, koja će kasnije poslužiti kao predložak filmu ‘Gazda’ Daria Juričana. Forum.tm, nakon gašenja tiskanog izdanja, otkupio je od Styrije pravo korištenja domenom, a 2013. dobili su i potporu iz lutrijskih sredstava zahvaljujući programu potpora neprofitnim medijima Ministarstva kulture. Kako je program ukinut, s prvim danom listopada ove godine redakcija je ostala bez ijednog stalno zaposlenog, ali odlučna nastaviti pisati. 

Svojim donacijama poručit ćete da je Forum.tm važan, ali da je važna i neovisnost medija!

Forum.tm apelira i na “svakog tko i nema pet dolara ali je spreman 'navijati' i dijeliti vijesti o kampanji. Svakoga tko vjeruje da novinari žele služiti prije svega javnosti, kako i stoji u njihovom kodeksu, i tko im želi pomoći da sačuvaju prostor slobodnog  djelovanja neovisno o političkim i ekonomskim pritiscima. To je, uostalom, važno za svakog novinara izloženog pritisku, znati da postoji alternativa i da ne mora pristati na kompromis koji ugrožava njegov integritet." 

Novinarka Forum.tm-a Veronika Rešković, za N1 je pojasnila da će novac prikupljen u kampanji mediju osigurati da preživi prva dva do tri mjeseca sljedeće godine, kada neće imati nikavih sredstava.

"Ministarstvo kulture očigledno neće financirati neprofitne medije, eventualno će to raditi Vijeće za elektroničke medije preko Fonda za pluralizam", kaže Rešković, dodajući da se građani nipošto ne moraju zaustaviti kada vide da je prebačen prag od 5.000 dolara  Potvrđuje da je njihova inicijativa važna i za druge neprofitne medije, jer otvara vrata toj mogućnosti “prvi puta krećemo s osmišljenom kampanjom nabaviti sredstva, i to kolegama može poslužiti kao poticaj".

Forum.tm kampanju je danas predstavio na konferenciji za medije u HND-u koje je dalopunu podršku kampanji. Slavica Lukić iz HND-a kazala je kako je ovakava kampanja postala nužna nakon što je onemogućen dotok javnog novca za ovaj medijski sektor. "Nadamo se da će vlada prekinuti lošu praksu svojih prethodnika i omogućiti financiranje neprofitnim medijima", kazala je.

Novinarka Forum.tm-a Sandra Bartolović je kazala da su se odlučili za ovo ne samo da prežive, nego da potaknu svijest građana o participaciji u ovome, ali i o medijima kao javnom dobru.

"Neki će reći da je ovo malo, što i jest, ali svjesni smo socioekonomske situacije građana i činjenice da Hrvatska nema tradiciju ove vrste doniranja." Pojedini su mediji uspjeli na ovaj način prikupiti i millijun i sedamsto tisuća dolara tijekom kampanje, no taj se cilj čini nedostižan za Hrvatsku, kazala je Bartolović.

U kampanju se možete uključiti putem linka, jer kako kažu iz Forum.tm-a - "postoje novinari odlučni sačuvati svoj integritet i do sada su gurali nekako. Sada trebaju pomoć. Nekakav znak da još netko, osim njih samih, vjeruje u novinarstvo”.

{youtube}0UPuQ1cXWGc{/youtube}


Fakultetsko vijeće izglasalo smjenu Holjevca, žele Nevena Budaka

$
0
0
Fakultetsko vijeće izglasalo smjenu Holjevca, žele Nevena Budaka

Fakultetsko vijeće FFZG-a izglasalo je danas natpolovičnom većinom smjenu vršitelja dužnosti dekana Filozofskog fakulteta Željka Holjevca. Vijeće je predložilo da na njegovo mjesto dođe bivši dekan Neven Budak.

Fakultetsko vijeće, tvrde, ima moć smijeniti v.d.-a natpolovičnom većinom, a što se danas i dogodilo. Neven Budak nije član Vijeća, no to i nije nužno, kažu. Predložen je jer ima upravljačko iskustvo kao bivši dekan.

Na sjednici Vijeća bilo je 60 profesora i studenata - dio kojih dolazi iz redova raspuštenog ogranka Studentskog zbora, od njih ukupno 89. Oni tvrde da imaju potrebnu većinu da ga smijene i postave nekoga nakon glasanja o prijedlozima, a koje može dati bilo koji član vijeća. Profesori, koji su sudjelovali na sjednici Vijeća, poručuju da bi i bez razrješenih članova iz Studentskog zbora imali kvorum i dovoljan broj glasova za ovaj potez.

Istovremeno, Holjevac tvrdi da je Vijeće - nelegalno.

Izvanredna sjednica vijeća započela je u 11 sati. Njeno održavanje vršitelj dužnosti dekana Željko Holjevac pokušavao je spriječiti slanjem prijetnji kaznenim prijavama koje mogu završiti zatvorom do godine dana. No, ona je počela, nakon što je utvrđen kvorum. Na dnevnom redu su bili legalnost razrješenja pojedinih članova uprave, legalnost imenovanja vršitelja dužnosti pojedinih prodekana, Studentski zbor te druge odluke.

Profesor Dean Duda objasnio je da Statut propisuje da je ovo moguće i da kada nema demokratske volje da se razriješi situacija, koja već mjesecima blokira fakultet, moguće je da Fakultetsko vijeće odluči na ovaj način.

"Friška je vijest da je predložen profesor Neven Budak, bivši dekan", kazao je Duda. "Pokrenut je postupak za izbor novog v.d. dekana", dodao je on. N1...

Dva svijeta – kleš i srastanje liberalnog i tradicionalnog u žena

$
0
0
Dva svijeta – kleš i srastanje liberalnog i tradicionalnog u žena

„Nadam se da mi u budućnosti nećeš servirati samo krumpir i jaja“ je, uz vrlo veliku dozu sarkazma, prvoklasna seksistička izjava koja se svim ženama, ne samo našim protagonistkinjama, servira na stol u različitim pakiranjima, a palestinska redateljica filma Bar Bahar / In Between Maysaloun Hamoud odlučila nam je za večeru na projekciji svog filma na Zagreb Film Festivalu tostirati sve takve istovjetne izjave koje je pokupila od muškaraca iz svoje neposredne okoline pritom nam predstavljajući kao glavno jelo tri heroine koje su nam ubrzo preko platna postale najboljim prijateljicama.

O odličnosti produkcije i redateljske ruke govore i anegdote s kojima se sigurno velik dio publike tijekom projekcije mogao poistovjetiti. Tijekom scene u kojoj su se naše heroine odlučile suočiti sa silovateljem svoje prijateljice i religioznim lihvarom natjeravši ga u škripac, ujedinjene žene u publici počele su dobacivati komentare: I, što ćeš sad?Sad ti više nije smiješno?Jedva čekam da se jadnik sad pokuša izvući, tipično!, što je savršeno reprezentiralo sinergiju cijele publike u izražavanju solidarnosti prema ženama koje su primorano bile u takvoj situaciji.

Hihot, pljesak, pa red tišine i onda ponovno koji komentar različiti su načini na koje je publika iskazivala podršku protagonistkinjama, s kojima možda i dijeli neka iskustva, a ovakva dinamika u publici govori nam da je redateljica uspjela u svom naumu i u svojoj viziji jer nas je sve u dvorani uspješno ujedinila u borbi protiv patrijarhalnih vlastodržaca.

Film se otvara scenom u kojoj muslimanska majka svojoj kćeri otkriva osnovne teoreme patrijarhata i oblike podilaženja krotiteljima autonomije ženskog tijela. Kuhaj za muža, budi mu vjerna, slušaj ga, zadigni mu spavaćicu kad on hoće – neki su od osnovnih imperativa s kojima ju je majka upoznala dok je usljed bolne depilacije nogu u metafizičkom smislu prelazila iz prirodnog u natprirodno stanje. Istovremeno, publiku je obuzeo osjećaj olakšnjanja zbog spoznaje da zbog silnih slojeva odjeće zimi možemo uživati u toplini naših sasvim prirodnih i ugodnih dlačica koja su očito još jedna meta naših patrijarhalnih smetala.

Takvim snažnim otvorenjem Maysaloun Hamoud nas je uvela u priču svojih palestinskih autsajderica u dramediji koja nas nikako ne štedi ni dramatičnih, ali ni urnebesnih momenata ukalupljenih u koru feminizmom uvjetovanih emancipacijskih trenutaka.

{youtube}fPiVZj8Mm7o{/youtube}

Laila (Mouna Hawa) i Salma (Sana Jammelieh) su cimerice i najbolje prijateljice lišene ikakvih konzervativnih spona izraelsko-palestinskog miljea čiji se životi mijenjaju kada im se, nakon vjenčanja bivše cimerice jednako slobodoumnih svjetonazora, u sobu useli njena dijametralno suprotna, konzervativna sestrična Nour (Shaden Kanboura). Kleš života između odvjetnice-bonvivane Laile, alternativne lezbijske DJ-ice i samoinicijativno titulirane komunistkinje Salme i tradicionalno odgojene, povučene Nour čini se isprva kao velika prepreka, no tijekom filma one se sestrinski združuju, premošćuju razlike i potiču jedna drugu na rast i razumijevanje svojih korijena odlikujući film pravim feminističkim duhom u kojem sestrinstvo nadvladava suvremeni patrijarhalni leksik u obliku konkurentnosti i kompetitivnosti.

Ujedinjuje ih osim toga i opresija patrijarhalnog društva koja zadire u njihov privatni život. Kod Laile se to manifestira u odnosu s dečkom koji želi staviti veto na njene strastvene pušačke navike i party girl identitet te ju pretvoriti u savršenu kućanicu, kod Salme u obiteljskom raskolu zbog njene seksualne orijentacije, zbog čega joj svaki tjedan na vrata kuca novi zaručnik kako bi je domestificirao, a kod Nour u sukobu s ugovorenim zaručnikom koji želi diktirati njezinim životom te joj i fizički naudi u pokušaju da ju poredi sebi.

U pozadini njihovih priča zrcali se i geopolitička situacija Tel Aviva i prepletenost njihovih života s netrpeljivošću izraelskog i palestinskog stanovništva što u fragmentima dočarava kompleksnost bivanja suvremenom ženom koja, slokovito rečeno, svakodnevno pljuje u lice religiji i tradiciji.

Svemu usprkos, Laila, Salma i Nour ostaju hrabre i suočavaju se sa svakodnevnim neprilikama i udruženim snagama suprotstavljaju muškarcima koji ih tlače zbog njihove rodne oznake ili kulture. Salma traži novi posao nakon što joj šef dobaci da bi njen arapski mogao zastrašiti kupce koji su došli u miru uživati u svom obroku, Laila samopouzdano sklapa sudske nagodbe izvan sudskih klupa i pritom flerta sa svojim kolegom Židovom, a Nour se odlučuje prepustiti čarima suvremene glazbe i plesa te zapali pokoju večeru svom zaručniku. Takvi subverzivni činovi iz njihovih očišta govore gledateljstvu da i same/i mogu pronaći svoj način otpora, bilo da se radi o zagorenoj večeri ili retributivnom činu mobile vulgusu njihovog društva.

Facit filma zaista je staviti po stranu naše razlike i pronaći zajedničke čimbenike koji nam omogućuju da zajedničkim maršem izborimo prava žena i postanemo cjelovit komad društva, bez pretenzija i apologetizacije seksističkog i šovinističkog dijela društva. Sestrinstvo je snažno“,  izrekla je feministkinja bell hooks, a upravo u ovom majstorskom kinematografskom djelu koji spaja intersekciju etniciteta, vjere, seksualnosti i roda vidimo i zašto je tome tako.

Uz odličan vizualni aranžman, iznimnu glumačku postavu, dragulje izraelsko-palestinske glazbene scene, uvid u kulturna obilježja nevidljivih skupina i inkluzije LGBTIQ+ likova i pitanja, osjećajmo se dovoljno nadahnutima da svojim muževima već večeras zagorimo večeru i odemo pogledati ovaj film u kinima ili u toplini svojih domova koje/i smo očistile/i gorskim kamenjem u prevenciji protiv negativnih patrijarhalnih energija.

 

Bar Bahar je na proglašenju pobjednika 14. ZFF-a odnio HT nagradu publike, dok su Zlatna kolica za najbolji film dodijeljena egipatskom filmu Sukob redatelja Mohameda Diaba.

Marjane Satrapi - Humanistkinja obavijena dimom

$
0
0
Marjane Satrapi - Humanistkinja obavijena dimom

Kada sam tek počela proučavati Marjane Satrapi (kako bih napisala ovaj tekst) našla sam se pred nezahvalnom zadaćom da podijelim njena djela i njen život u različite odlomke. Ma koliko svako djelo, knjiga ili slika bilo suštinski autobiografsko, uvijek je lakše napisati kratak i informativan tekst o autoru/ici, kad sve nije toliko jako isprepleteno.

Dok sam pisala o njenom karakteru, pisala sam i o njenom djelu, a usto i njenom životu i obrnuto. Ovo postaje još gore jer ne želim detaljno pisati o njenim knjigama jer ne radim osvrt i ne želim otkriti previše zbog onih koji će prvo pročitati moj tekst, a tek tada njen. A kako pisati kratki biografski tekst, kada je on sam već nešto o čemu se radi u Persepolisu, njenom najpoznatijiem naslovu?

Morala sam paziti kako ovo ne bi bio samo veliki blok nekoherentnog teksta, dok sam pokušavala uhvatiti sve konce i poredati ih u neko suvislo tkanje. Nadam se da sam u tome uspjela.

Marjane Satrapi rođena je 1969. u Rashtu, u blizini Kaspijskog mora. Odrasla je u Teheranu u obitelji vrlo aktivnoj u komunističkim i socijalističkim pokretima u Iranu, prije Iranske revolucije. Satrapi je kao dijete bila svjedokinjom opresije nad ljudskim pravima, svakidašnjih posljedica tadašnje Iranske politike, pada Shaha, rane vladavine Ruhollaha Khomeina, te prve godine rata između Irana i Iraka.

Uz to je i pra-pra-pra unuka Nasser al Din Shaha, što bi značilo da je princeza. Sama Satrapi kaže kako to nije i neka posebna čast, naime Nasser je imao oko stotinjak žena, dakle oko 10-15 000 princeza i prinčeva trenutno hoda svijetom.


Persepolis

Nakon završene Lycee Francais roditelji ju šalju u Beč kako bi je maknuli što dalje od Iranskog režima. Par godina provodi u Austriji, a potom se vraća u Iran kako bi nastavila studij. Tamo upoznaje svojeg budućeg muža Rezu. Dvadesetijednogodišnja Satrapi stupa u brak koji će potrajati jedva 3 godine. Nastavlja školovanje na teheranskom Islamic Azad University (Vizualne komunikacije). Seli u Francusku, gdje i dan danas živi i radi kao ilustratorica i autorica dječjih knjiga.

Prvi dodir sa stripom je došao u obliku strip albuma Maus Arta Spieglemana,  kojeg su joj preporučili kolege umjetnici s kojima je dijelila studio (Atelier des Vosages). Spegelman je bio za nju otkrivenje, do tada nije ni mislila da se u tom mediju može ispričati jedna toliko ozbiljna priča s toliko snažnom porukom. 

Ako se kojim slučajem zaputite u malu Internet potragu za Marjane Satrapi, vidjet ćete da ju stalno uspoređuju sa Spieglemanom.[1] Ova komparacija ju je jako brzo počela smetati, jer je smatrala da to vrijeđa Spiegelmana što potvrđuje slijedeća anegdota: naime, Satrapi je uspjela doći do njegovog telefonskog broja i to samo zato kako bi mu se ispričala. Od tog poziva su dobri prijatelji.

A kada smo već pri utjecajima, mora se spomenuti da joj je karijera krenula uzlaznom putanjom nakon sto je upoznala Davida B. (francuskog strip crtača); njeni prvi radovi stilski su bili podosta bliski njegovom.



Inače bih u ovom trenutku iznijela kratki sadržaj Satrapinog najpoznatijeg djela Persepolis, ali nakon 10 neuspjelih pokušaja da to učinim, uviđam da sam dio već obavila uvodom. Satrapi u suštini piše autobiografije. Persepolis koji je izdavan sustavno u 4 djela od 2000. do 2003. govori o njenom djetinjstvu, školovanju u Austriji i vraćanju natrag u rodni Iran. Ali ostati samo na ovome bilo bi bezobrazno prema njoj kao autorici. 

Persepolis je s dobrim razlogom stekao toliko popularnost čim je izišao. Satrapi inteligentnim glasom govori o povijesti Irana u ranim 80-ima, koristeći crtački stil koji je katkad čak djetinje jednostavan. [2]

Ono što mi je najviše ostalo u sjećanju oko Persepolisa je jedan jak i bolan osjećaj otuđenosti. Satrapi se osjećala kao strankinja kad je došla u Austriju. Nakon par godina što je provela tamo, imala je isti osjećaj i nakon povratka u Iran.


Embroideries

Knjiga Embroideries (2005.) kao centralni lik ima Satrapinu baku. Autorica ovdje nosi jednu od sporednih uloga. Embroideries je koncipiran kao razgovor između ženskog dijela njene obitelji i njihovih prijateljica. I riječima same autorice, o čemu li će drugom pričati grupa žena kada se nađe skupa nego o seksu.

No, ovaj strip album je iapk mnogo kompleksniji i govori o životima tri generacije žena u Iranu kroz anegdote koje se, naravno, vrte oko seksa, ljubavi i boli.

Chicken with Plums izdan u Francuskoj 2004., a govori o posljednjih osam dana u životu Nasser Ali Khan, autoričinog rođaka.

Persepolis je adaptiran i u odličan cjelovečernji animirani film, koji je prvi puta prikazan na Cannesu 2007., a Satrapi ga potpisuje s Vincentom Paronnaudom. Satrapi i Paronnaud zajedno su radili i na adaptaciji njenog drugog djela Chicken with Plums.

 

Dok sam čitala tekstove o Marjane Satrapi (ponajviše intervjue) bio mi je najzanimljiviji njen snažan karakter koji se lako iščitavao između redaka, kao i njena gotovo apsurdna zatvorenost kad joj se postavljaju osobna pitanja. Naime, nasuprot otvorenosti svojih grafičkih novela, kao sugovornica u intervjuu će na pitanja o pokušaju samoubojstva ili dilanju tokom školovanja odgovarati kratkim rečenicama kojima će jasno dati do znanja da ne želi o tome i da je to osobna stvar. 

Moram naravno spomenuti da je jako veliki razlog zašto je Satrapi uopće i počela pisat o svom životu svojevrsna misija da razbije stereotipe o Irancima. Ona želi dokazati da nisu svi Iranci fanatici, da ne tjeraju žene u brak te ih potom zlostavljaju. U jednom je intervjuu istaknula da je ovakvo shvaćanje, isto kao reći da se zapadnu civilizaciju odredi inkvizicijom. 

"Jer kad si mlad miješaš fanatizam vlade Irana s kulturom svoje zemlje i onda je to sve jedna stvar. Isto tako je u toj dobi jako teško opravdati se zbog svoje nacionalnosti. Na jednostavno pitanje 'Od kuda si', svatko ima odgovor od jedne riječi, ali za Iranca/ku ono se pretvori u jednosatno objašnjenje 'Ja sam Iranka, ali...'"

Nemoguće je pisati o Marjane Satrapi bez da se spominju cigarete. Ova strastvena pušačica voli svaki aspekt svoje navike. Od načina na koji drži cigaretu, do uvlačenja dima pa sve do mirisa.

Citirat ću dio intervjua u kojem govori kako je protiv zabrane pušenja. Jer živimo u kulturi koja prezire užitak. Ako govorimo o vođenju ljubavi, govorimo o AIDSU, ako govorimo o cigaretama, govorimo o raku. Zato kaže:

"Zašto bi živjeli kao bolesni ljudi samo zato da damo svježe meso zemlji? Nadam se da će moje meso biti toliko trulo da ni jedan crv u svemiru neće htjeti doći i pojesti ga."

Uz to vjeruje i da u pušenju ima nešto nužno seksualno, i da ga zato toliko ljudi mrzi:

"Stavim ju (cigaretu) u usta. Dim ulazi u moje tijelo, kroz otvor. To mi daje užitak. I onda izlazi... iz istog otvora. Mislim da ih to podsjeća na... nešto."

Njen odnos prema cigaretama govori i o tome kako se ne zamara vlastitom smrtnošću. Kada vrijeme dođe, umrijet će. Neovisno o tome što sad radi.

-------

[1] (To se događa i kad se napravi ista potraga za Fun Home, Alison Bechdel. ) Iz mog iskustva, usporedba sa Spegelmanom znači da je auto/ica djela uspjela napraviti strip album-grafičku novelu koja prelazi tu granicu između stripa i književnog djela.

[2] Mogu reći da je jedan od razloga tome što je za razliku od drugih umjetničkih škola, ona u Iranu pri crtanju akta zahtijevala da cijelo žensko tijelo bude prekriveno. Satrapi je tek kasnije učila anatomiju, i razlika između prvog i drugog djela 'Persepolisa' je utoliko jako uočljiva u crtežu.

Aboliranje silovatelja u Turskoj i dodatna viktimizacija maloljetnica

$
0
0
Aboliranje silovatelja u Turskoj i dodatna viktimizacija maloljetnica

Tisuće prosvjednika izašlo je tijekom vikenda na ulice Istanbula i drugih većih turskih gradova kako bi se usprotivile zakonu koji bi abolirao silovatelje. Naime, vodeća Stranka pravde i razvoja (AKP) u četvrtak je, 17. studenog, pred Glavnu skupštinu GNAT-a (Visoko nacionalno vijeće Turske) iznijela zakonski prijedlog prema kojem bi za zločine seksualnog zlostavljanja počinjene prije 16. studenog 2016. počiniteljima kazna bila suspendirana ako se ožene svojom žrtvom.

Na ulicama Istanbula okupilo se oko 3,000 ljudi koji su uzvikivali: „Nećemo zašutiti. Nećemo biti poslušni. Odmah povucite zakon.“, „Silovanje se ne može opravdati.“ i „AKP, ruke dolje s mog tijela“.

Nakon prvog čitanja, konačno glasanje o zakonu očekuje se danas.

Kontroverzni prijedlog će se primjenjivati na zakonske slučajeve silovanja bez uporabe “sile, prijetnje ili bilo kojeg drugog ograničenog pristanka”, a koji uključuje djevojčice u dobi od 15 godina ili mlađe. Muškarci osuđeni u takvim slučajevima između 2005. i 2016. imat će pravo na suspenziju kazne ako su oženjeni svojim žrtvama, no ako njihovom krivnjom dođe do razvoda kazna će se ponovno aktivirati.

Predlagatelj tvrdi da će se na taj način ispraviti nepravda kojoj su izloženi mnogi koji se maloljetnicama ožene nepoznavajući zakon, a djevojke koje su ostale trudne neće morati same odgajati djecu. Ministar pravosuđa Bekir Bozdag je istaknuo da su brakovi s maloljetnicama u Turskoj realnost, no da muškarci koji su s njima u braku nisu silovatelji. Ovaj zakon imao bi izravan utjecaj na oko 3,000 obitelji.

Također, AKP trenutno raspravlja i o mogućnosti da se dob izricanja pristanka na spolni čin spusti s 15 na 12 godina. Ako predložene izmjene članka 103. budu prihvaćene, većina počinitelja kojima se trenutno sudi ili će im se suditi imat će pravo tvrditi da im je 'dijete dalo pristanak' zbog čega će im kazna biti odbačena.

Ovi prijedlozi utiru i put za retrospektivno opraštanje kazni zlostavljačima te postavljaju temelje za još veću viktimizaciju djevojaka starih 12 i više godina u smislu samo nasilja ali i prisilne udaje za osobu koja ih je seksualno zlostavljala.

Prijedlozi izmjene zakona članovi parlamenta odobrili su na prvom čitanju, a sutra, 22. studenog, očekuje se drugo čitanje i konačno glasanje. Nakon prosvjeda turski premijer Binali Yildrim naredio je AKP-u da stopira razgovore s opozicijom, no zakon opravdava navodeći kako mu je namjera iz zatvora pustiti muškarce koji su s maloljetnicom u brak stupili putem vjerske ceremonije i uz pristanak njezinih roditelja.

Zakonu se protive čak i provladine organizacije, poput Asocijacije za žene i demokraciju (KADEM) u kojoj je zamjenica predsjednika/ce Erdoganova mlađa kći Sumeyye Erdogan Bayraktar. Asocijacija navodi da će najveći problem biti silu, odnosno pristanak. „Kako identificirati 'vlastitu volju' tako mlade djevojke? Želimo skrenuti pažnju na ovaj problem u slučaju da zakon stupi na snagu“.

Ističemo da se o ovom zakonu počinje govoriti nakon odluke Ustavnog suda da poništi dio Kaznenog zakona koji sve seksualne činove s djecom mlađom od 15 godina klasificira kao zlostavljanje. Također, iako je dobna granica za pristanak na brak 18 godina, Turska ima jedan od najvećih postotaka dječjih brakova u Europi – procjenjuje se da 15% djevojaka bude oženjeno prije 18. rođendana. [Ž.V.]

Pobačaj u Makedoniji: Kako je vladina medijska kampanja olakšala uvođenje restriktivnog zakona

$
0
0
Pobačaj u Makedoniji: Kako je vladina medijska kampanja olakšala uvođenje restriktivnog zakona

Ranije ove godine završila sam istraživački rad na temu ženskih reproduktivnih prava u okviru nacionalističkog diskursa i prisvajanja medija u Republici Makedoniji. Glavna teza istraživanja bila je da je makedonska vlada – prateći obrasce nacionalističke ideologije, uključujući etnički dogmatizam i heteronormativne odnose moći – uspješno prisvojila medijski prostor kako bi pripremila teren za ograničavanje prava na izbor i izmjenu Zakona o prekidu trudnoće. 

U ovom tekstu pojasnit ću kako je tekao proces normalizacije zabrane i stigmatizacije pobačaja; zatim ću usporediti prošli Zakon iz 1972. i izmijenjeni Zakon iz 2013. kako bih ukazala na eksplicitne i implicitne tvrdnje na temelju kojih je pristup pobačaju uvelike ograničen. Uz to, pozabavit ću se i posljedicama ovih izmjena za žene, kao i širom društvenom situacijom u kojoj se ženama oduzima sve više prava, a posebno onih vezanih uz reproduktivno zdravlje.

Medijska kampanja i borba za zabranu pobačaja

U Makedoniji je od 2006. godine na vlasti desničarska stranka VMRO-DPMNE (Unutarnja makedonska revolucionarna organizacija - Demokratska stranka za makedonsko nacionalno jedinstvo), koja se zalaže za nacionalno jedinstvo te veliča makedonsku nacionalnu pripadnost (ono što oni nazivaju "Nacijom") naspram drugih nacionalnosti u državi – Albanaca, Srba, Vlaha, Bosanaca, Roma i drugih. Samo par godina nakon što je VMRO-DPMNE stupio na vlast, izrađena su dva službena dokumenta koja u fokusu imaju demografiju: Strategija za demografsku obnovu 2008. – 2015. i Program rada Vlade Republike Makedonije za period od 2008. do 2012. U tim dokumentima pojavljuje se ideja prijetnje makedonskoj naciji, odnosno mogućnosti izumiranja zbog smanjene stope nataliteta.

Stoga je vlada predložila aktivno promicanje tradicionalnih obiteljskih vrijednosti i podizanje svijesti o prednostima rađanja velikog broja djece. Međutim, treba napomenuti da je poticanje nataliteta bilo usmjereno na Makedonce i Makedonke, ali ne i na druge etničke skupine. U tu svrhu pokrenuta je medijska kampanja koja veliča heteroseksualne obiteljske vrijednosti, a koja je bila emitirana na nacionalnoj televiziji (MRT) 2009. godine samo na makedonskom jeziku.

U svojoj analizi ove medijske kampanje uočila sam diskurzivne obrasce kojima se potiče heteronormativna i diskriminativna ideologija usmjerena na ograničavanje reproduktivnih prava žena te naglašavanje važnosti tradicionalne obitelji. Dovoljno je pogledati sam naziv kampanje – Objašnjenje negativnih posljedica pobačaja – i lako ćemo shvatiti da je cilj osuditi žene koje se odlučuju prekinuti trudnoću i ukinuti pravo na izbor. "Imaš pravo na izbor," navodi se u jednom od promotivnih spotova, no izbor je samo jedan – "Izaberi život." Takav diskurs otkriva nam da makedonska vlada rast nataliteta percipira kao posljedicu smanjenja broja pobačaja, a ne poboljšanja gospodarske, društvene i političke situacije.

Navesti ću jedan konkretan primjer. Kampanje protiv prava na pobačaj najčešće ciljaju mlađu populaciju koja je još uvijek u fertilnoj dobi i samim time potencijalno će zatražiti pobačaj. Bez obzira na to što kampanja makedonske vlade nije izravno ciljala ovaj dio stanovništva, logično je da će oni biti najviše zahvaćeni njenim utjecajem i mjerama. Istovremeno, mladi ljudi u Makedoniji najviše su pogođeni siromaštvom budući da je stopa nezaposlenosti najviša upravo u toj skupini.

Stoga bi poticanje zasnivanja obitelji i rađanja (u ne-nacionalističkom i ne-patrijarhalnom okruženju) zahtijevalo stvaranje mogućnosti za unaprjeđenje životnog standarda kroz, primjerice, otvaranje novih radnih mjesta, povećanje pristupa obrazovanju ili poboljšanje kvalitete zdravstvenog sustava.

Međutim, makedonska vlada, umjesto da se pozabavi dubinskim razlozima toga zašto mladi ne zasnivaju obitelji, odlučila se za stigmatizaciju i ograničavanje pristupa pobačaju.

Kampanja se sastoji od promotivnih spotova lišenih rodne osjetljivosti, znanstvene argumentacije i multidisciplinarne perspektive, no, unatoč tome, uspješno je utjecala na stavove građana. Osim toga, uvelike je doprinijela normalizaciji i donošenju modificiranog Zakona o prekidu trudnoće. U zemlji u kojoj pobačaj nikad nije bio osobito popularna tema, već medicinski zahvat o kojem se puno ne govori, nacionalna medijska kampanja je širenjem netočnih informacija o pobačaju stavila ovu temu u središte javnog interesa, te su 2013. godine članovi vladajuće stranke predložili novi Zakon uz objašnjenje da je potrebno izmijeniti onaj 'zastarjeli' iz 1972. godine.

{youtube}elZRac2JWt4{/youtube}

Novi restriktivni zakon

Znači, makedonska vlada i Ministarstvo zdravlja (čiji je ministar Nikola Todorov član VMRO-a) u parlamentu su predstavili prijedlog novog Zakona o prekidu trudnoće, i nakon inscenirane rasprave, koja je održana bez oporbenih zastupnika, prijedlog je izglasan 10. lipnja 2013. Novi zakon značajno se razlikuje od starog po pitanju dostupnosti usluge pobačaja. Primjerice, prema starom zakonu pobačaj je bio definiran kao hitni postupak, no u novom zakonu navodi se da žene koje žele pobačaj, a imaju poslovnu sposobnost, trebaju proći savjetovanje tri dana prije samog zahvata. Za vrijeme tog savjetovanja, liječnik će ženi objasniti "prednosti nastavljanja trudnoće" (Službeni vjesnik Republike Makedonije 87/2013, 4).

Dakle, ne samo da je savjetovanje naklonjeno u korist rađanja, već se obavezni period čekanja od tri dana odnosi samo na žene s poslovnom sposobnošću, dok one s ograničenom sposobnošću mogu obaviti pobačaj uz dopuštenje skrbnika, bez čekanja ili savjetovanja. Tom naizgled neutralnom mjerom umanjuje se sposobnost rasuđivanja odraslih, zdravih žena. Naime, time što joj se daje vremena da dobro razmisli o svojoj odluci implicira se da je ona manje kompetentna za donošenje odluka o svom tijelu od skrbnika koji može na licu mjesta donijeti odluku o tijelu druge žene.

Osim uvođenja savjetovanja i trodnevnog čekanja, novi zakon sadrži i druge odredbe koje dodatno otežavaju pristup pobačaju, kao što je komisija koje odlučuje o zahtjevu pacijentice ako trudnoća traje više od 10 tjedana, ogromne kazne za one koji prekrše zakon i upitna zaštita privatnosti pacijentice (jednostavan pristup evidenciji o pobačaju u zdravstvenom kartonu).

{youtube}Wz_Y9PJQTS8{/youtube}

Uslijedila je reakcija nekolicine nevladinih udruga koje se bore za ženska prava, a organiziran je i dvodnevni prosvjed, na kojem sam i sama sudjelovala, koji je okupio tek stotinjak žena i muškaraca. Mnogi su odlučili ne izaći na ulicu, i uvjerena sam da je medijska kampanja koja je prethodila odigrala veliku ulogu u percepciji pobačaja i oblikovanju stavova građanki i građana.

Ipak, zahvaljujući reakciji i lobiranju udruga pokrenuta je rasprava i vlada je revidirala određene dijelove zakona. Vladin narativ ostao je nepromijenjen uz objašnjenje da je svrha zakona štititi zdravlje žena te da je novi zakon puno bolji od onog iz 1972. godine, no neke od najdrastičnijih predloženih mjera su ipak malo ublažene (npr. maknuta je obaveza dobivanja dopuštenja muškarca za pobačaj). Unatoč tome, restriktivni zakon i dalje je na snazi, i, kao što je civilno društvo upozorilo, ubrzo su postale vidljive njegove štetne posljedice na zdravlje žena.

Brojne svjetske organizacije i medicinska istraživanja ukazala su na činjenicu da ograničavanje pristupa pobačaju ne dovodi do smanjenja broja pobačaja, već samo izlaže žene zdravstvenim rizicima kada se odlučuju na ilegalni pobačaj u nekontroliranim uvjetima. Osim toga, prema istraživanju Instituta Guttmacher iz 2012. godine, svjetski trendovi između 1995. i 2008. pokazali su da je "stopa pobačaja zapravo niža u onim područjima koja imaju liberalne zakone o pobačaju".

Stoga možemo zaključiti da zabrana ili ograničavanje prava na prekid trudnoće ženama može donijeti samo negativne učinke po zdravlje.

Nažalost, situacija u Makedoniji to je samo potvrdila. Ubrzo nakon donošenja novog zakona 2013. godine, u medijima su se pojavile priče žena koje su pretrpjele ozbiljne zdravstvene probleme iz razloga što su liječnici bili u strahu od kazni ili su se slijepo držali zakona. Čitala sam o tragičnom slučaju žene koja je morala danima nositi u sebi preminuli fetus zbog obaveznog perioda čekanja od tri dana. Takvi slučajevi nisu rijetki, i dobro pokazuju kako je zakonodavstvo iznevjerilo polovicu makedonskog stanovništva.

{youtube}ZD2s_faEpq0{/youtube}

Kontracepcija?

Naravno, svaka feministkinja zna da pobačaj nije preferirana opcija i da ne bi trebao služiti kao metoda kontracepcije. Zato se aktivistice za pravo na izbor i nazivaju pro-choice, a ne pro-abortion aktivisticama. Nitko nije za pobačaj. Stoga se postavlja pitanje zašto se tolika koplja lome oko ove teme i zašto je ona postala 'vruće' političko pitanje u Makedoniji.

Istraživanja su pokazala da se u Makedoniji (ali i u drugim zemljama ex-Jugoslavije) pobačaj koristio kao metoda kontracepcije. S obzirom na vrijeme u kojem živimo i mogućnosti koje su nam na raspolaganju, ta metoda čini se prilično primitivnom. No treba imati na umu da ženama u Makedoniji većina sredstava za sprječavanje neželjene trudnoće nije lako dostupna. Kontracepcijske tablete nisu na listi lijekova čiji trošak pokriva zdravstveno osiguranje, a druge metode, koje zahtijevaju veću medicinsku intervenciju, su ili preskupe (i samim time nedostupne većini žena), ili žene zbog nedostatka spolnog odgoja u zemlji nisu uopće informirane o kontracepciji. Jedina upotrebljiva metoda sprječavanja trudnoće su prezervativi, no žena ne može sama odlučivati o tome hoće li ih koristiti za vrijeme odnosa.

U takvim okolnostima stopa neželjenih trudnoća u Makedoniji relativno je visoka, osobito među etničkim manjinama, ženama iz siromašnijih obitelji i slabije obrazovanim ženama – kojima pobačaj često predstavlja jedino rješenje teške situacije u kojoj su se našle. Upravo su te najranjivije skupine žena najviše pogođene uvođenjem novog, restriktivnog zakona, no muškarci koji taj zakon donijeli tvrde da oni samo štite njihova prava i zdravlje.

Dobre vijesti na vidiku?

Početkom listopada ove godine u makedonskim novinama pojavila se vijest da će Liberalno-demokratska partija (LDP) potpisati Deklaraciju o izmjeni Zakona o prekidu trudnoće i o zaštiti zdravlja žena i njihova reproduktivnog zdravlja. Potpisivanjem Deklaracije LDP se obvezuje ne samo da će se zalagati za liberalniji zakon o pobačaju, već da će pri kreiranju politika primjenjivati načela transparentnosti, odgovornosti i participativnosti te da će slijediti smjernice Svjetske zdravstvene organizacije i međunarodnih dokumenata koji se tiču ljudskih prava. Deklaraciju je izradila Platforma za rodnu ravnopravnost (koju čine feminističke i ljevičarske udruge i inicijative) i njeni potpisnici obvezuju se da će u svom radu poštovati njezina načela i odredbe. Nadamo se da će ovaj potez otvoriti put prema boljoj budućnosti i ispraviti štetu koju je nanijelo donošenje rigidnog zakona o pobačaju.

----

Neda Petkovska (1991.) magistrirala je ženske i rodne studije na Sveučilištu u Bolonji i CEU-u u Budimpešti. Godine 2013. postala je prvostupnica rodnih studija na Sveučilištu Sv. Ćirila i Metoda u Skopju. Za vrijeme studija bila je aktivno uključena u rad organizacija civilnog društva fokusiranih na feminizam i ljudska prava u Makedoniji i drugim zemljama u kojima je boravila. Zanimaju je rodna pitanja, teorija društvene reprodukcije i nacionalizam u medijskom diskursu.

 

 

Turska stopirala donošenje kontroverznog zakona koji oprašta zločine silovateljima

$
0
0
Turska stopirala donošenje kontroverznog zakona koji oprašta zločine silovateljima

Turska je odustala od planova za uvođenje kontroverznog zakona koji bi muškarcima koji su seksualno zlostavljali maloljetnice oprostio kaznu ukoliko se svojim žrtvama ožene.

Preokret stiže nakon što je parlament u prvom čitanju odobrio zakon te se spremao za današnju drugu debatu. Premijer Binali Yildirim je novinarima kazao da će vlada od parlamentarnog odbora zatražiti reviziju  zakona.

„Zbog nedostatka javnog konsenzusa, naš je predsjednik urgirao kako bi do konsenzusa ipak došlo i kako bi se i strankama opozicije omogućilo da razviju svoje prijedloge“, kazao je Yildirim. „Problem će nakon detaljne rasprave zasigurno biti riješen, kada u obzir uzmemo stavove svih strana.“

Pitanje je zašto javnu raspravu i konsenzus nisu imali na umu pri pokušaju brzinske promjene zakona, što im zbog prosvjeda i negodovanja mnogih organizacija za prava žena nije pošlo za rukom.

Lider opozicijske narodne stranke Devlet Bahceli, od vlade traži potpuno odustajanje od zakona, smatrajući da revizija nije dovoljna. „Nemojte dalje gušiti Tursku beznačajnim i ispraznim diskusijama“, kazao je u parlamentu.

Stranka pravde i razvoja ovaj je zakon predložila u četvrtak, nakon čega su u većim gradovim Turske održani masovni prosvjedi. Tisuće prosvjednika izašlo je tijekom vikenda na ulice Istanbula i drugih većih turskih gradova kako bi se usprotivile zakonu koji bi abolirao silovatelje. 

Iako je dobna granica za pristanak na brak 18 godina, Turska ima jedan od najvećih postotaka dječjih brakova u Europi – procjenjuje se da 15% djevojaka bude oženjeno prije 18. rođendana. Vlada je stoga mišljenja da je muškarce koji su seksualno zlostavljali maloljetnice ako su s njima u braku pametnije pustiti iz zatvora nego ulaziti u problematiku brakova s maloljetnicama koji su protivni turskom zakonu. [Ž.V.]

Umjetnici i kulturnjaci poručili: Prste dalje od naših honorara!

$
0
0
Boris Kovačev / Hanza Media

Velika dvorana Novinarskog doma još jednom je ove godine bila je ispunjena kulturnjacima, umjetnicima i ostalim pripadnicima kreativnih industrija koji su ovog puta govorili o štetnim posljedicama koje u kulturnom i kreativnom sektoru može izazvati najavljeni prijedlog novog Zakona o doprinosima ministra Zdravka Marića.

Svi su se govornici složili da je namjera Vlade RH da se reformom uvedu doprinosi na autorske honorare štetna, socijalno neosjetljiva i da će, ako ju se doista stavi u proceduru, izazvati negativne posljedice u sektorima kulture, umjetnosti i znanosti. Naime, predloženom reformom svi poslodavci u umjetničkom sektoru plaćali bi od 4 do 7 posto više, a svi autori, ovisno o statusu, dobivali bi između 4 i 8 posto manje iznose preko svojih autorskih ugovora.

Na tribini su u ime svojih profesija govorili slobodna novinarka Sanja Despot, Aleksandar Battista Ilić, dopredsjednik Hrvatskog klastera konkurentnosti kreativnih i kulturnih industrija, redatelj Antonio Nuić, glazbenik Neven Franger, nakladnik i član Upravnog odbora udruge Knjižni blok Seid Serdarević, književnik Edo Popović i Matija Raos, predsjednik Hrvatskog društva nezavisnih profesionalaca.

Kako bi ilustrirala nezavidnu situaciju u kojoj se nalaze slobodnjaci Despot je dala zoran primjer: “Ako je 7700 kn prosječna bruto plaća u Hrvatskoj, honorarac koji bi dosegao taj iznos sada dobiva 6.600 kn neto, a ako prođe ovaj model porezne reforme, dobit će 900 kn manje. “

Upozorila je i kako ne treba zaboraviti i to da honorarci rade isključivo na svojim sredstvima za rad, da mnogo od tog honorara ode na troškove interneta, telefona, na prijevoz. Sve ono što osobama u radnom odnosu pokriva poslodavac, to honorarci moraju sami.

Despot je naglasila kako druge zemlje iz Europe i našeg okruženja nemaju ovakav porezni zakon, dok je Raos istaknuo kako ne postoji jasna razlika kojim su autorima honorari iz autorskih ugovora jedini prihod, kojima ne.  Veliki broj ljudi je, tvrdi on, neinformiran o načinu na koji se ovakva reforma može odraziti na njihove egzistenciju.  Pročitao je i nekoliko izjava koji su u kratkom roku prikupili od članova svoje udruge: “Zarađivat ću manje nego što zarađujem sada, a i sada zarađujem malo”. Najveći broj ispitanika rekao je kako smatra da će udar države na autorske honorare potaknuti rad i isplatu “na crno”, te će oni i njihovi poslodavci morati razmišljati o tome kako da zaobiđu autorske ugovore.

“Ovo je porezna reforma koja će udariti na svih nas; sasvim svejedno dolazimo li sa strane nakladnika, producenata, pisaca i svih onih koji sudjeluju u umjetničkom procesu. Imamo proračun za kulturu ispod pola posto i ispod svakog europskog standarda. Ova će reforma većinu ljudi natjerati da svoje poslove obavljaju izvan Hrvatske, negdje u Europskoj Uniji, a mnogi autori i nakladnici više neće vidjeti razlog zašto da se bave ovim poslom”, kazao je Seid Serdarević, pozvavši još jednom Vladu i ministra Marića da odustane od ovog poteza. “On ništa ne donosi državnom proračunu, ali napravit će veliku štetu”.

Novinar i pisac Edo Popović održao je kratak, no oštar govor u kojemu je kazao kako su honorari njegov jedini izvor prihoda. “Potpuno sam svjestan rizika koji moj poziv nosi, ne očekujem da novcem koji zarađujem mogu ulagati u biznis s nekretninama kakvima se bave ljudi bliski ministru Mariću. Očekujem da mi se omogući da živim, jedem, plaćam režije i da radim svoj posao. Od ministra Marića ne očekujem da čita romane i poeziju hrvatskih pisaca, posjećuje kazališne predstave, ali zato tražim od njega da makne prste dalje od naših honorara i omogući nam da i dalje radimo svoj posao!”

Redatelj Antonio Nuić zaključio je da Vlada RH prema kulturnjacima ima dvojak odnos.

“S jedne strane nas ne jebu ni pola posto, a s druge brinu za naše zdravlje i mirovine. Možda i jesmo malo bedasti, možda nekome nije jasno zašto se bavimo tim čime se bavimo, ali molimo da nas baš ne držite idiotima. Mi znamo kakva je država u kojoj nitko ne ide u kina, ne čita knjige, ne ide na izložbe...  Kad smo se krenuli baviti ovim zanimanjima mi smo to smatrali slobodom, mi se dalje nemamo gdje povući!”, kazao je.

Ministrici kulture Nini Obuljen Koržinek na skupu je poručeno da se Ministarstvo kulture mora aktivno uključiti u raspravu o poreznoj reformi, te ako Zakon o doprinosima prođe, da se zatraži njezina ostavka. 

Iz publike je pozvano i na čin direktne akcije, traženje hitnog sastanka s premijerom Plenkovićem, s čim se složila Sanja Despot, podsjetivši prisutne kako je ovaj Zakon već prošao prvo čitanje u Saboru.  No, hoće li do organiziranijeg otpora struke doći prije nego se Zakon izglasa, nije još poznato.


Čak 36% mladih krivi žrtvu za pretrpljeno nasilje

$
0
0
Čak 36% mladih krivi žrtvu za pretrpljeno nasilje

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja prema ženama, Odbor za ravnopravnost spolova je u suradnji s Centrom za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI) organizirao prvu tematsku sjednicu na temu suzbijanja nasilja u partnerskim vezama. 

Nataša Bijelić iz CESI-ja pred Saborskim je odborom predstavila nalaze istraživanja o nasilju u vezama i stavu mladih prema nasilju provedenog u okviru projekta "Podizanjem svijesti o rodnoj ravnopravnosti protiv nasilja u partnerskim odnosima".

Prema istraživanju čak 35% mladih smatra da djevojka koja prilikom izlaska flertuje s drugim mladićem provocira da je dečko udari, a osobito je zabrinjavajuć podatak da čak 36% mladih vjeruje da je osoba, koja je doživjela nasilje, napravila nešto što je uzrokovalo ovakvo ponašanje.

U upitniku o opravdanosti nasilja, formuliranom rečenicom da "mladić ima pravo udariti djevojku...", mladi su odgovarali na sljedeći način:

- ako ga ljuti njeno ponašanje - 45%
- ako ga ne sluša - 45%
- ako sazna da je nevjerna - 41%
- ako sumnja da je nevjerna - 44% 
- ako ne vodi brigu o njemu kako bi trebala 45%

"Ovo su izuzetno visoki i prilično iznenađujući rezultati za nas", kazala je Bijelić. Više od 40% smatra i da mladić ima pravo udariti djevojku ako ga ne poštuje, ako više pažnje poklanja prijateljicama, ako želi prekinuti s njim i ako je ljubomorna.

Slično je i u obratnom slučaju, većina se slaže da djevojke imaju pravo udariti svog partnera u spomenutim prilikama. Većina učenika smatra i da je ljubomora oblik ljubavi, da je to način kako djevojka pokazuje da voli svog dečka.

Mladima je također postavljeno pitanje: "Poznajete li par gdje se događa fizičko, verbalno ili seksualno nasilje?"

Trećina mladih poznaje takve osobe, odnosno par u kojem mladić vrijeđa djevojku, 20% ih zna za slučaj da je mladić fizički nasrnuo na djevojku, a 23% da je prisiljava na seksualni čin koji ona ne želi. Podaci se podudaraju u obratnoj situaciji, kada se radi o nasilnim djevojkama, osim u dijelu prisile na seks.

Upitani su i za osobna iskustva nasilja u vezi. Petina, odnosno 19% mladih ima to iskustvo. Dio ih je odbio odgovoriti, što također može biti značajno, navodi Bijelić. Također, jedna petina odgovorila je da su sami bili nasilni.

Upitnici s mladima provedeni su prije i nakon edukacije, a iako je analiza rezultata još u tijeku, čini se da je edukacija ipak mijenja stvari na bolje. Dogodile su se promjene u prepoznavanju nasilja, mimo fizičkog, poput verbalnog i emocionalnog, kontrole i uhođenja. N1...

Europska koalicija organizacija civilnog društva pozvala EU da potpiše i ratificira Istanbulsku konvenciju

$
0
0
Europska koalicija organizacija civilnog društva pozvala EU da potpiše i ratificira Istanbulsku konvenciju

Europska koalicija za zaustavljanje nasilja nad ženama i djevojkama (VAWG) objavila je brošuru kako bi potaknula Europsku Uniju da potpiše i ratificira Istanbulsku konvenciju koju je donijelo Vijeće Europe.

Ovu europsku koaliciju čini 25 europskih mreža civilnog društva, a sazvao ju je Europski ženski lobi kao odgovor na prijedlog Europske komisije za potpis i ratifikaciju Istanbulske konvencije na razini EU. Prijedlog Europske komisije trenutno se analizira i raspravlja na Radnoj skupini Vijeća o temeljnim pravima, pravima građana/ki i slobodnom kretanju osoba. Nakon što izvještaj bude usvojen na plenarnoj sjednici, Europski parlament će dati Europskoj Uniji suglasnost za potpis i ratifikaciju Istanbulske konvencije.

Europska komisija predlaže da EU pristupi provedbi Istanbulske konvencije u okviru sljedećih nadležnosti: zakona protiv diskriminacije, zaštite žrtava zločina, seksualnog iskorištavanja žena i djece, određenih područja koja se tiču azila i migracija, kao i prekograničnih civilnih i kriminalnih pitanja te zaštite podataka.

Brošurom VAWG poziva donositelje odluka Europske Unije da djeluju kako bi osigurali da EU potpiše i ratificira Istanbulsku konvenciju 2017. godine, da institucije EU Istanbulsku konvenciju u potpunosti integriraju u svoju legislativu i politički okvir te da države članice bezrezervno ratificiraju Konvenciju te provedu potrebne promjene u zakonodavstvu kako bi osigurale uspješnu primjenu, pri čemu je nužno osiguravanje financijskih sredstava i suradnja s civilnim društvom i organizacijama za prava žena.

Nadalje, VAWG je poslala Vijeću Europe pismo sa zahtjevom da se 2017. obilježi kao godina usmjerene akcije protiv nasilja nad ženama, što će biti objavljeno 25. studenog, na Međunarodni dan borbe protiv nasilja prema ženama. Pozvala je Vijeće da osigura da ova inicijativa bude dio široke i sveobuhvatne strategije za okončanje svih oblika nasilja nad ženama, iznoseći preporuke poput pokretanja kampanje koja bi građane/ke EU osvijestila o ovoj problematici, zatim osnivanja telefonske linije za pomoć ženama na razini EU koja bi žene upućivala na odgovarajuće kontakte u pojedinoj državi članici, razvoja održive preventivne strategije te monitoringa kako bi se pratila primjena EU strategije za dokidanje svih oblika nasilja nad ženama i djevojčicama. 

Važno je istaknuti da će i nakon potpisivanja i ratifikacije Istanbulske konvencije na razini EU, države članice koje Konvenciju još nisu ratificirale to trebati učiniti.

Od 47 zemalja članica Vijeća Europe Konvenciju nisu potpisale Armenija, Azerbejdžan, Moldavija i Rusija, a ratificirati ju još trebaju Bugarska, Hrvatska, Cipar, Češka, Estonija, Gruzija, Grčka, Njemačaka, Mađarska, Island, Irska, Latvija, Lihtenštajn, Litva, Luksemburg, Norveška, Slovačka, Švicarska, Makedonija, Ukrajina i Velika Britanija.

Hrvatska je Konvenciju potpisala 22. siječnja 2013., a kako ju još nije ratificirala, pozivamo vas da na internetskoj stranici potpisujem.org Vladi pošaljete razglednicu i zahtjevate da ratificiraju Istanbulsku konvenciju.

Potpis Istanbulske konvencije očekuje se i od nekoliko zemalja koje nisu članice Vijeća Europe, točnije Kanade, Svete stolice, Japana, Meksika i SAD-a.

Potpisnici Konvencije moraju omogućiti žrtvama seksualnog nasilja pristup uslugama koje bi im pomagale pri oporavku, uključujući pravno i psihološko savjetovanje, financijsku pomoć, obrazovanje, pomoć pri pronalasku mjesta za stanovanje i pri zapošljavanju. Isto tako, moraju otvoriti dovoljan broj odgovarajućih i lako dostupnih skloništa kako bi se osigurao siguran smještaj i aktivno pomoglo žrtvama, osobito ženama i djeci.

Budući da žene nisu jedine žrtve obiteljskog nasilja, Konvencija poziva na i zaštitni okvir za muškarce, djecu i starije osobe koje su bili izložene nasilju unutar obitelji. Ipak, žene su u daleko većem broju žrtve nasilja u obitelji, seksualnog zlostavljanja, diskriminacije na radnom mjestu, što ukazuje na široko rasprostranjenu rodnu neravnopravnost. [M.B.] Womenlobby...

Sandra Švaljek: Bandićeve skupe projekte otplaćivat ćemo još godinama

$
0
0
Sandra Švaljek: Bandićeve skupe projekte otplaćivat ćemo još godinama

Manje od šest mjeseci preostalo je do lokalnih izbora nakon kojih ćemo dobiti novu gradonačelnicu ili gradonačelnika Zagreba. Kampanje su krenule, sezonu je u listopadu otvorila Sandra Švaljek, a nekoliko tjedana poslije nje i Anka Mrak Taritaš, koja je i ranije najavljivala svoju kandidaturu.  Premda kontinuirano ističe kako je nestranačka kandidatkinja, Švaljek je već u prvim tjednima svoje kampanje dobila podršku nekih utjecajnih imena iz poput Martine Dalić, ministrice gospodarstva u HDZ-ovoj vladi.

U posljednje vrijeme kruže različita istraživanja o rejtingu kandidata/kinja za zagrebačke lokalne izbore, no mnogi tvrde kako će se u svibnju iduće godine glavna bitka za Zagreb voditi baš između dvije žene: Švaljek i Mrak Taritaš. Pitanje na koji mnogi očekuju odgovor je i hoće li se Milan Bandić doista upustiti u još jednu utrku za mjesto gradonačelnika ili će bodove prikupljene jeftinim populizmom koristiti za neke nove političke avanture. Gradom kruže i spekulacije o već planiranom Bandićevom povlačenju iz utrke za gradonačelnika Zagreba, no proljeće je još daleko, a aktualni gradonačelnik nepredvidljiv.

Sandru Švaljek smo pitali o fiskalnim politikama, njezinoj kampanji, sektorima civilnog društva i kulture, Milanu Bandiću, pravu na pobačaj, društvenoj pravednosti i jednakosti, te ostalim temama.

Osam godina ste proveli na čelu Ekonomskog instituta, a uža područja su vam fiskalna i porezna politika te ekonomski učinci starenja. Koje, po Vama, fiskalne mjere trebamo uvesti kako bismo izbjegli ili umanjili negativne posljedice starenja na održivost javnih financija?

Negativne fiskalne posljedice demografskih promjena nemoguće je izbjeći, ali ih je moguće ublažiti. Prije svega, demografsko starenje utječe na povećanje izdataka za mirovinsko osiguranje i zdravstvo. Stoga je mirovinski sustav nužno učiniti što otpornijim na povećanje stope ovisnosti, odnosno na sve nepovoljniji odnos između broja umirovljenika i broja zaposlenih. Eskploziju izdataka za mirovinsko osiguranje i daljnje povećanje deficita mirovinskog sustava moguće je izbjeći destimuliranjem ranog umirovljenja te postupnim ujednačavanjem tretmana svih skupina umirovljenika unutar prvog stupa mirovinskog osiguranja.

Povećanje izdataka za zdravstveno osiguranje može se suzbiti pojačanom brigom o prevenciji bolesti i promociji zdravih životnih navika, kako bi ljudi u stariju dob ulazili što boljeg zdravlja. Gledajući  sustav javnih prihoda i rashoda u cjelini, nužno će biti racionalizirati i kontrolirati sve one javne izdatke koji nisu vezani uz starenje. No, najbolji način za ublažavanje nepovoljnih fiskalnih efekata demografskih promjena je stvaranje uvjeta za zapošljavanje i pokretanje gospodarskog razvoja koji će osigurati više prihoda sustava mirovinskog i zdravstvenog osiguranja, i više razine mirovinske štednje.

Nije li prilično preuzetno što ste svoju kampanju nazvali Zagreb može sve? Je li doista moguće da u zemlji u kojoj se događaju mnoge strukturne nepravde, u kojoj je na snazi Zakon o radu koji umnogome krši prava radnika i radnica, u kojoj se s najviših državnih i zdravstvenih instanci dovode u pitanje ženina reproduktivna prava – kako je, dakle, u takvoj zemlji moguće jedan grad i njegove žitelje izdvojiti od ovih utjecaja i obećati im iluziju prosperiteta?

Slogan kampanje odražava moje uvjerenje da nema objektivnih razloga da kvalitetom života Zagreb zaostaje u odnosu na gradove kao što su Prag, Ljubljana, pa čak niti Copenhagen ili Beč. Mišljenja sam da gradska uprava može bitno poboljšati one aspekte života građana Zagreba na koje može utjecati. Ona ne može donositi zakone koji se tiču radnih odnosa , ali može primjerice osigurati bolji javni prijevoz kako bi oni koji rade manje vremena provodili na putu s posla i na posao, može omogućiti da njihova djeca budu sigurna i sita u dječjim vrtićima i da se odgajateljice mogu bolje posvetiti njihovom odgoju i razvoju, može osigurati osobama s invaliditetom izjednačavanje u pogledu mogućnost sa zdravim osobama, i i stvoriti prilike mladima za pronalaženje radnih mjesta i samozapošljavanje.

Hrvatsko društvo je posljednjih nekoliko desetljeća temeljito raslojeno. Kako je u takvoj državi i jednom njezinom gradu moguće stvoriti „jednake prilike za sve svoje građane“, kako ste naveli u svom progamu?

Prije svega, treba razumjeti razlike u nadležnostima grada i države. U onom dijelu u kojem to dopuštaju nadležnosti grada, načelo koje zastupam je da tretman svih građana bude jednak. To primjerice znači da pri zapošljavanju u gradskim sustavima – Gradskoj upravi, Zagrebačkom holdingu i gradskim ustanovama ne može biti privilegiranih, te da jedini kriteriji zapošljavanja mogu biti profesionalno znanje i iskustvo. Usluge koje ti sustavi pružaju također trebaju biti dostupne svima, pod istim uvjetima. Bilo kakva vrsta povezanosti s čelnim osobama ne smije biti način dolaska do brže, bolje ili jeftiniju usluge. Javni natječaji koje raspisuje Grad trebaju biti otvoreni i transparentni, te davati jednaku šansu svim kvalificiranim ponuđačima.

Zagreb je grad sa sve više bezdomnih osoba i beskućnika. Milan Bandić taj je problem „riješio“ tako što je dom za beskućnike prebacio u Kosnicu pored Velike Gorice, daleko od očiju turista i građana. Kako biste vi unaprijedili živote zagrebačkih beskućnika?

Beskućnici su razmjerno mala, ali izuzetno ranjiva skupina stanovnika o kojoj grad treba primjereno brinuti. No, još važnije, treba razmotriti uzroke zbog kojih osobe postaju beskućnici i politikama koje su gradu na raspolaganju pomoći u osiguranju dostojne egzistencije i onih koji se nađu u životnim teškoćama.

Bili ste na čeku Zagreba u vremenu kada je Milan Bandić bio u pritvoru. Možete li se prisjetiti Vaših pet mjeseca na toj funkciji?

To je razdoblje po mnogočemu bilo izuzetno. Vjerojatno se možete prisjetiti da u pritvoru nije bio samo Milan Bandić, nego i veći broj visokopozicioniranih ljudi u gradskoj upravi kao i članovi Uprave Zagrebačkog holdinga. Tada je prije svega trebalo osigurati stabilno funkcioniranje grada i pažnju zaposlenih u gradskoj upravi i Holdingu usmjeriti na redovni posao, usprkos situaciji koja za njih nije bila ni redovna niti ugodna. Osim toga, to je razdoblje započelo pred pripremu i donošenje proračuna u okolnostima značajnog pada prihoda uzorkovanog zakonskim promjenama. Eventualno nedonošenje proračuna tada bi dodatno produbilo krizu upravljanja gradom, no to je uspješno izbjegnuto.

Kada ste shvatili da želite biti gradonačelnica Zagreba?

Nakon što sam dala ostavku na mjesto zamjenice gradonačelnika u timu Milana Bandića vratila sam se u Ekonomski institut, gdje sam znanstvena savjetnica. No, nakon nekog vremena shvatila sam da i dalje pratim događanja u gradu, da i dalje primjećujem brojne probleme, a s druge strane, u drugim gradovima zapažam dobra rješenja. Prijelomni trenutak bila je posjeta gradu Lilleu koji je po veličini, pa i nekim strukturnim problemima usporediv sa Zagrebom, ali načinom na koji se upravlja gradom neusporedivo napredniji. Zaključila sam da želim biti ta koja će ponuditi novi pristup vođenju i sustavnom razvoju grada, koji vodi računa o stavovima građana i njihovim potrebama u smislu javnih sadržaja.

U prezentaciji koju ste naslovili „Moja vizija Zagreba“ naveli ste kako je važno ostvariti „depolitizaciju kulturne scene… i približavanje kulturnih sadržaja svim građanima..“. Što ste konkretno pod tim mislili?

Svakako na promjenu sadašnjeg stanja u kojem vidimo koliko je politika zagadila kulturu. Na financiranje programa u kulturi, jednako kao i u sportu, treba utjecati isključivo kvaliteta programa, a ne povezanost s gradonačelnikom i Gradskom upravom. Kulturne djelatnike treba poticati da budu slobodne, kreativne i kritične osobe, i ne očekivati od njih da budu politički sljedbenici i zagovaratelji gradonačelnika. Vezano uz približavanje kulturnih sadržaja svim građanima, smatram da u današnje vrijeme kad televizija i društvene mreže dominiraju slobodnim vremenom naših sugrađana, treba poticati one kulturne sadržaje koji su kvalitetni, ali građanima sadržajno prihvatljivi, cjenovno pristupačni i koji se odvijaju u njihovoj blizini.

Koliko će otprilike koštati vaša kampanja za gradonačelnicu Zagreba? Najavili ste da će biti osmišljena poput neke vrste crowdfundinga? Možete li pojasniti?

Još uvijek ne mogu točno procijeniti ukupne troškove kampanje, ali znam da će kampanja biti maksimalno štedljiva i oslanjati se u velikoj mjeri na volonterski rad. Ipak, neki su troškovi neizbježni. Crowdfunding kampanja ne znači drugo nego prikupljanje malih iznosa donacija od onih koji žele uložiti svoj novac u projekt u koji vjeruju.  Već sada omogućila sam uplatu takvih donacija preko moje službene web stranice gdje sam i objasnila što ću sve financirati prikupljenim sredstvima, i koliko realno iznose troškovi planiranih aktivnosti. Prednost ovakvog načina financiranja je u tome što se kod njega ne stvara odnos ovisnosti i očekivanje vraćanja usluge po dolasku na vlast.

{youtube}2jAuyAKyLPo{/youtube}

Zašto je svojevremeno prestalo s radom Ekonomsko vijeće u kojemu ste obnašali funkciju potpredsjednice?

Ekonomsko vijeće je bio debatni klub predsjednika Vlade Ive Sanadera, bez ikakve stvarne moći i utjecaja. Nakon što je on dao ostavku, njegova nasljednica, gospođa Jadranka Kosor, očito nije vidjela smisla u daljnjem radu takvog tijela.

Kada biste u svibnju 2017. doista bili izabrani kao gradonačelnica, za kakve biste se promjene u domeni javnih gradskih politika zalagali u sektorima kulture i civilnog društva?

Zalažem se prije svega za financiranje kulture, sporta i civilnog društva temeljem kvalitete programa. Uostalom, to je u skladu s prirodom i svrhom djelatnosti tih sektora, a to je unapređenje kvalitete života građana.

Što mislite o različitim prijedlozima kojima se zakonski pokušava utjecati na ograničavanje prava žena na pobačaj?

Mislim da su neprihvatljivi pokušaji zabrane prava na pobačaj, kao i da je licemjerno tražiti takvu zabranu a da se istodobno ne čini ništa ili ne dovoljno na edukaciji, osobito mladih. Smisao takve edukacije trebao bi biti upravo  smanjenje vjerojatnosti neželjenih trudnoća i traženja rješenja u pobačaju.

Žena ste u politici, jeste li zamijetili da vam je do sada u karijeri bilo teže nego muškarcima?

Općenito mislim da naše društvo previše govori o pravednosti, a premalo čini da se pravednost ostvari. Deklarativno se zalažemo za jednakost, no kada se radi o nama osobno, rado se služimo prečicama i odstupamo od načela. Osobno se zalažem ne samo za to da se izjednači tretman žena i muškaraca, nego tretman svih osoba, neovisno o dobi, porijeklu, vjeroispovijesti ili etničkoj pripadnosti. Ne mogu reći da sam kao žena u karijeri bila posebno zakinuta, no iz nekih detalja moglo se naslutiti da bi muškoj osobi u mojoj poziciji bilo lakše, i da joj se ne bi postavljala mnoga pitanja na koja sam morala strpljivo odgovarati.

Za vrijeme 16-godišnje vladavine Milana Bandića dva mu je puta prijetila opasnost da izgubi poziciju čelnog čovjeka Grada. Oba ta puta žene su uspjele doći na čelo grada, i svaki put se to dogodilo tek kada je on iz različitih razloga bio onemogućen voditi grad. Vlasta Pavić gradonačelnicom je postala tek nakon što je Bandić morao dati ostavku zbog vožnje u pijanom stanju, a vi 12 godina kasnije nakon što je lišen slobode zbog sumnje u nezakonita postupanja u Zagreb Holdingu. I preko jedne i preko druge Milan Bandić pokušao je upravljati gradom, no obje ste se mu se, svaka na svoj način, suprotstavile.

Iz ova dva primjera može se nešto pokušati zaključivati, ali je opet nezahvalno generalizirati. Rekla bih da općenito muškarci na visokim funkcijama kod nas ostanu začuđeni što njihove suradnice imaju svoja mišljenje i stavove, i što nisu spremne pognuti glavu kada smatraju da su u pravu.

Mislite li da je građanima i građankama grada Zagreba konačno dosta populizma Milana Bandića? Što mu vi najviše zamjerate za njegovih 16 godina upravljanja gradom Zagrebom?

Zamjeram mu, prije svega, što je u tom dugom razdoblju učinjeno premalo na razvoju Zagreba kao modernog europskog grada. Umjesto na projekte u području prometa, vodoopskrbe, gospodarenja otpadom, stvaranja poduzetničke infrastrukture ili povećanja predškolskog i osnovnoškolskog standarda, poduzimali su se neracionalni megalomanski projekti poput izgradnje naselja Sopnica Jelkovec ili izgradnje Arene. Te skupe projekte otplaćivat ćemo još godinama. Uz to, radi dodvoravanja pojedinim skupinama građana uoči izbora posezalo se za skupim populističkim mjerama upitne učinkovitosti. Politika Milana Bandića bila je stvoriti dojam velikodušnosti, no tu velikodušnost svi smo skupo plaćali, dok je grad istodobno tapkao u mjestu i relativno zaostajao u odnosu na druge srednjeeuropske glavne gradove.

Kada ste 2015. zaželjeli ženama sretan Osmi mart, kazali ste da im želite „da skuhaju neki jednostavan ručak, da nisu dugo uz štednjak“. Iz takve se čestitke moglo zaključiti da je ostalih dana u godini posve prirodno da žene budu uz štednjak, kod kuće. Razvidno je da ste imali dobre namjere, no zašto ste žene u svojoj čestitki povezali s kućanskim radom, nije li ženama u našem društvu potrebno pružiti vjeru u mogućnost istinske ravnopravnosti u društvu?

Sada tek shvaćam kako ste protumačili moj odgovor! No, taj odgovor proizlazi iz mojih životnih okolnosti i odnosa. Za mene je ravnopravnost između žene i muškarca jedino prirodno stanje, a nasreću moj suprug ima identično stajalište. Kako se ja radije bavim kuhanjem, a suprug pospremanjem stana, iz moje perspektive sasvim je logično da sam poželjela ženama da na taj dan kuhaju što kraće. Smatrala sam da se podrazumijeva da će za to vrijeme njihovi partneri obaviti neke druge kućanske poslove.

Zbog straha od ukidanja Obamacare-a, žene u SAD-u skupljaju zalihe kontraceptivnih sredstava

$
0
0
Zbog straha od ukidanja Obamacare-a, žene u SAD-u skupljaju zalihe kontraceptivnih sredstava

Donald Trump je u predizbornoj kampanji najavljivao ukidanje prava na pobačaj te obećavao ukidanje Affordable Care Act-a (Zakona o povoljnoj zdravstvenoj skrbi), poznatijeg pod imenom Obamacare, koji osigurava dostupnost kontracepcije.

Njegova je pobjeda na predsjedničkim izborima uzrokovala, zbog toga, strah od ograničavanja pristupa kontracepciji, a Twitter je pun objava zabrinutih žena koje sakupljaju zalihe kontracepcijskih tableta te u komentarima savjetuju ostale da, dok je još legalno, ugrade intrauterinu spiralu.

Organizacije koje rade na pružanju zdravstvene zaštite i dostupnosti kontracepcije vrše pritisak na novu vlast da zajamči ženama daljnji pristup navedenim uslugama.

Trumpovo mišljenje o pitanju abortusa s vremenom se mijenjalo. U ožujku je izjavio kako bi se trebalo kazniti žene koje naprave abortus, ako se zahvat zabrani u SAD-u. Ipak, kasnije je povukao izjavu i rekao da bi se abortus trebao omogućiti u slučaju silovanja, incesta ili ako je zdravlje majke u opasnosti.

{youtube}tsOlXidHXRE{/youtube}

“I’m very pro-choice, I hate the concept of abortion. I hate it. I hate everything it stands for. I cringe when I listen to people debating the subject. But you still — I just believe in choice.”

{youtube}h1Jpoecf0xY{/youtube}

“There has to be some form of punishment.”

U intervjuu s Lesley Stahl, po pitanju abortusa nije dao nikakve jasne informacije. Izjavio je da bi u slučaju ukidanja zakona kojim je legaliziran pobačaj (Roe protiv Wade iz 1973.), svaka savezna država zasebno odlučivala o ovom pitanju. Na Stahlin komentar da ženama u nekim državama pobačaj u tom slučaju neće biti omogućen, Trump je odgovorio samo – „morat će otići u drugu državu“

{youtube}UsJRW_15oe0{/youtube}

Ipak, Mike Pence, novi potpredsjednik SAD-a, jedan je od najotvorenijih protivnika prava na pobačaj. U ožujku je potpisao zakon koji bi primorao žene da održe sprovod za fetus ako su napravile abortus ili imale spontani pobačaj.

Potpuno odbacivanje odluke u slučaju Roe vs. Wade trenutno još nije moguće zbog sastava Vrhovnog suda, no političke odluke mogle bi kroz određeni period dovesti do promjene u odnosu snaga. Sam je Trump u predsjedničkoj kampanji najavljivao da će u Vrhovni sud postaviti suce pro-life stavova i naglašavao da savezne države o tom pitanju trebaju odlučivati same. [M.B.] Independent/Huffington Post...

Emisija 'Otpornik', epizoda 10: Ženska ljudska prava

$
0
0
Emisija 'Otpornik', epizoda 10: Ženska ljudska prava

Ove je godine u Hrvatskoj od strane partnera, supružnika ili bliskih članova obitelji ubijeno 17 žena, od čega čak četiri u proteklih mjesec dana. Nasilje nad ženama velik je društveni problem u Hrvatskoj, a zbog aljkavog rada institucija i velike rupe u obrazovanju mladih, taj problem iz dana u dan dobiva sve veće razmjere.  

Nedavno provedeno istraživanje o nasilju u vezama i stava mladih prema nasilju pokazalo je kako 45% mladih u Hrvatskoj vjeruje da mladić ima pravo udariti djevojku ukoliko ga ona ne sluša ili ne vodi brigu o njemu kako bi trebala. Unatoč porastu nasilja, institucije još uvijek ne ulažu dovoljno u njegovu prevenciju, niti se adekvatno brinu o ženama i djeci žrtvama nasilja (više o tome možete pogledati u jednoj od prethodnih emisija 'Otpornika', pod nazivom 'Obiteljsko nasilje').

U Hrvatskoj je ove godine u porastu i broj mizoginih i seksističkih istupa od strane političara/ki i predstavnika katoličke crkve. Najvažniju ulogu u senzibilizaciji i osvještavanju javnosti igraju mediji, koji, nažalost, često dodatno produbljuju problem i otežavaju borbu protiv nasilja nad ženama te dodatno pridonose njihovoj objektivizaciji i stavljanju u podređen položaj. 

Potaknuta nedavno objavljenim klerikalnim patrijarhalnim koncepcijama roda u Glasu koncila i sve češćim skupovima i istupima u kojima se žene svodi na 'drugotne', 'štrace' i 'neposlušne', Zaklada za ljudska prava i solidarnost - SOLIDARNA pokrenula je kampanju Drugotna na sav glas! kojoj je u cilju osvijestiti štetnost ovakvog diskriminatornog i uvredljivog govora te otvoriti prostor za sve one glasove koji se zalažu za rodnu ravnopravnost i društvenu, ekonomsku i političku participaciju žena. Sva sredstva prikupljena tijekom kampanje, SOLIDARNA će usmjeriti na dodjelu malih financijskih potpora ze ženske inicijative i udruge širom Hrvatske.

U 10. epizodi emisije 'Otpornik' o sve češćim napadima na ženska ljudska prava, jačanju neokonzervativne desnice u Hrvatskoj i seksističkim istupima u javnosti razgovarale smo sa Sandrom Benčić i Ivanom Blaževićem iz Zaklade SOLIDARNA, Jelenom Tešijom iz feminističkog kolektiva fAKTIV te glumicom Uršom Raukar i glumcem Adrianom Pezdircem.

Otpornik je emisija u kojoj problematiziramo aktualne društveno-političke i ekonomske teme koje su u fokusu organizacija civilnog društva, sindikata, radnika i radnica, kao i drugih rodno osviještenih i društveno odgovornih skupina i pojedinaca. Poseban naglasak je na pitanjima ekonomske nejednakosti, socijalnim, radničkim, ženskim i rodnim pravima, s ciljem doprinosa pluralizmu medija i demokratizaciji društva.

Emisija je nastala u produkciji K-zone (Voxfeminae) i Baze za radničku inicijativu i demokratizaciju (BRID), a prikazuje se na Kanalu Ri, riječkoj regionalnoj televiziji kao i na drugim lokalnim televizijama i internetskim portalima. Otpornik je financijski podržan od Agencije za elektroničke medije.

 POGLEDAJTE:

 

Umrla najstarija partizanka – Ida Sabo

$
0
0
Umrla najstarija partizanka – Ida Sabo

Antifašisti i antifašistkinje iz cijele regije ovih dana šalju posljednje pozdrave Idi Sabo, najstarijoj partizanki koja je u 101 godini jučer preminula u Novom Sadu.

Ida Sabo je rođena 6. srpnja 1915. godine u Pečuju u Austrougarskoj. U Savez komunističke omladine Jugoslavije primljena je 1934. godine. Pet godina kasnije odlazi u Ljubljanu, gdje se priključuje grupi komunista koji su 1941. godine organizirali ustanak i NOB. Nakon rata obavljala je brojne političke dužnosti u partijskim, sindikalnim i državnim organima. Bila je članica Predsjedništva SFRJ, Predsjedništva Srbije i Savjeta federacije. Nositeljica je Partizanske spomenice 1941, Ordena junaka socijalističkog rada, Ordena bratska i jedinstva sa zlatnim vijencem i brojnih drugih odlikovanja.

„Veličanstveni životni put Ide Sabo bio je prožet neprestanom borbom protiv nepravde i ugnjetavanja, za jednakost i bratstvo među ljudima. Od rane mladosti aktivno je učestvovala u borbi za socijalnu pravdu priključivši se omladini Komunističke partije Jugoslavije. Ida Sabo je imala veoma značajnu ulogu u pripremanju i organiziranju ustanka protiv nacističkog okupatora u Jugoslaviji 1941. godine, pišući tako najsvjetlije stranice povijesti jugoslavenskih naroda. Bila je i predsjednica Antifašističkog fronta žena Vojvodine, kao i potpredsjednica Skupštine SAP Vojvodine dajući time nemjerljiv doprinos izgradnji pravednijeg i humanijeg društva. Ida Sabo je svojom neizmjernom hrabrošću i ličnim primjerom krčila put ka emancipaciji žena Jugoslavije i njihovom većem uključivanju u društveno – politički rad“, riječi su kojima su se od svoje sugrađanke oprostili njeni štovatelji i kolege iz Antifašističke akcije Novi Sad.

Sabo je, kažu oni, nakon nacionalističke kontrarevolucije i restauracije kapitalizma na prostoru bivše Jugoslavije ostala dosljedna svojim mladalačkim idealima, glasno protestirajući protiv bratoubilačkog rata, nacionalizma, mržnje i rastuće socijalne nejednakosti.

„Cjelokupnu suštinu ovog zla je sažela u jednom od svojih posljednjih intervjua u kojem je izjavila da je „nacionalizam prvo oružje u buržoazije“. Znala je da se pobuni protiv nepravde i kada je uvelike zašla u deseto desetljeće života odbijajući da se sklanja pred bahatim primitivizmom koji je prožeo sve pore postjugoslavenskih društava. Čak i toj životnoj dobi se rado i spremno odazivala pozivu na učešće u antifašističkim skupovima i demonstracijama u Novom Sadu.

 

Femicid watch: Sustav ide na ruku ubojicama

$
0
0
Femicid watch: Sustav ide na ruku ubojicama

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama svake je godine povod konferencijama, okruglim stolovima i javnim akcijama koje o ovoj važnoj temi pokušavaju osvijestiti društvo u cjelini, ali i u krugu stručnjaka/inja i svima onima koji se bave zaštitom i zagovaranjem prava žena raspraviti o uzrocima nasilja, zakonodavnom okviru i njegovoj provedbi, primjerima dobre prakse i mogućnostima promjena koje bi dovele do smanjenja i dalje prevelikog broja žrtava.

O važnosti teme dovoljno govori brojka o gotovo 300 ubijenih žena u posljednjih 10 godina18 žena ubijenih ove godine te činjenica da nasilje prema ženama sve češće iz prekršajnog prelazi u kazneno pravo s povećanjem broja tragičnih slučajeva, kako je istaknuto jučer na Regionalnoj konferenciji 'Femicid Watch – za prevenciju femicida u Republici Hrvatskoj'. Konferenciju je organizirala Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, a uz predstavnike izvršne i zakonodavne vlasti te stručnjakinje iz regije ugostila i specijalnu izvjestiteljicu UN-a za nasilje prema ženama, njegove uzroke i posljedice - Dubravku Šimonović koja se u okviru svog djelovanja zalaže za uspostavu 'Femicide Watch'-a ili 'Gender-Related Killing of Women Watch'-a u svim državama.

Ispred Ministarstva demografije, obitelji, mlade i socijalnu politiku, okupljenima se obratila pomoćnica ministrice Nade Murganić, dr. sc. Maja Vučinić Knežević istaknuvši da je rodno uvjetovano nasilje prema ženama izuzetno grub oblik kršenja ljudskih prava te prepreka ostvarenju rodne ravnopravnosti. Kazala je da se trenutno radi na izradi nacrta Prijedloga o zaštiti od nasilja u obitelji kao i izradi jedinstvenog sustava financiranja skloništa za žrtve nasilja te naglasila važnost potpore i zaštite kako bi žene i djeca tražili izlaz iz nasilnih situacija. 

Iznenađujuća je stoga bila njezina izjava kako se ne slaže sa stavovima žena koje zbog straha ne prijavljuju nasilje, izjednačivši poziciju stručnjaka/inja koje sa žrtvama rade, odnosno činjenicu da ih strah ne smije spriječiti u adekvatnoj pomoći žrtvi, sa pozicijom same žrtve. Ovaj stav osobito je problematičan u kontekstu kasnije navedenih slučajeva policijskih progona samih žrtava te iskustava izricanja niskih kazni od strane sudstva, koji ženama koje trpe nasilje svakako ne unose povjerenje u sustav te unatoč važnosti prijavljivanja razumljivim čine situacije u kojima se žrtva odlučuje na šutnju.

Dubravka Šimonović predstavila je inicijativu 'Femicid Watch' te višestruko naglasila važnost prevencije nasilja kao i važnost prikupljanja i analize podataka o nasilju prema ženama. Predlaže da se ovo provodi u okviru nekog već postojećeg tijela na državnoj razini ili da se kao opservatorij osnuje zasebno tijelo te će kao specijalna izvjestiteljica UN-a danas uputiti poziv državama da u najkraćem roku osnuju 'Femicid Watch'. Državama poručuje da preuzmu odgovornost za ubojstva žena koju imaju budući da je nasilje nad ženama izravni oblik kršenja ljudskih prava, da počnu intenzivno raditi na prevenciji nasilja te primjeni međunarodnih dokumenata (SIDO konvencija, Istanbulska konvencija), a u zakone uvedu rodno specifičan pristup, jer rodno neutralni (svi smo jednaki) pristup ovdje jednostavno nije adekvatan. Na odgovornost poziva i medije, koji u svom izvještavanju ne donose rodni kontekst slučajeva i ne upozoravanju na prevenciju.

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić naglasila je trend porasta kaznenih djela, te iznijela podatak da je nasilje prema ženama od strane bliskih osoba u zadnjih godinu dana poraslo za preko 100%. Smatra kako je ovo posljedica prihvaćenosti nasilja nad ženama u društvu, odnosno nedovoljne osviještenosti društva, o čemu govore i stavovi mladih koji prema istraživanju CESI u više od 40% slučajeva opravdavaju nasilje u vezi, zatim niz utvrđenih propusta institucija te blago kažnjavanje nasilnika (najčešće se dodjeljuju novčane kazne, koje pogađaju oba partnera u konkretnom odnosu, a najrjeđe zatvorske), čime se počiniteljima ne šalje prava poruka o nultoj stopi tolerancije za nasilje.

Brankica Janković, povjerenica za zaštitu ravnopravnosti Republike Srbije, Samra Filipović-Hadžiabdić, direktorica Agencije za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine te Biljana Pejović, načelnica Odjeljena za poslove rodne ravnopravnosti Ministarstva za ljudska i manjinska prava Crne Gore i Nada Drobnjak, bivša predsjednica Odbora za rodnu ravnopravnost Crne Gore, iznijele su iskustva iz regije, pri čemu valja naglasiti da se za razliku od Hrvatske radi o državama koje su ratificirale Istanbulsku konvenciju, trenutno rade na usklađivanju zakona, no provedba legislative i u regiji predstavlja značajan problem. 

Što se Srbije tiče, istaknuto je kako su u okviru usklađivanja zakonodavnog okvira uvedena dva nova kaznena djela – proganjanje i seksualno uznemiravanje, a država prema Konvenciji ima obvezu sustavnog praćenja nasilja prema ženama. Srbija tako u prošloj godini bilježi čak 33 femicida, a Janković ističe da je rizik od smrtnosti čak 80% u slučajevima kada žena napusti ili planira napustiti nasilnika te kako se 54% ubojstava događa u okviru zajedničkog kućanstva

Šimonović ovdje ističe da monitoring ne znači samo vođenje statistike, koja je i sama po sebi vrlo važna, već i individualno promatranje slučajeva, odnosno analizu situacije koja je do ubojstva dovela, što je suština 'Femicid Watch'-a, pri čemu u obzir treba uzeti i transrodne osobe.

Filipović-Hadžiabdić je iz pozicije BiH istaknula važnost definiranja femicida, nužnost posvećivanja pažnje općim faktorima rizika poput ekonomske nejednakosti i povijesti nasilništva te naglasila problem izostavljanja iz analiza slučajeva u kojima počinitelj počini samoubojstvo, s čime su se složile i ostale panelistice. Predstavnice iz Crne Gore također ističu važnost prevencije rizičnih faktora poput povijesti nasilništva i posjedovanja oružja, ali i retradicionalizaciju društva koja kao posljedicu ima i pojavu abortiranja ženske djece. Također, Drobnjak navodi da nije dovoljno samo donijeti zakon, već da se treba raditi konzultativna ispitivanja kako bi se vidjelo provode li se zakoni i strategije i kako ih se može poboljšati.

Drugi dio panela započeo je izlaganjem Dražena Viteza, zamjenika glavnog ravnatelja policije za opću sigurnost koji je iznio statistiku s kojom je policija do sada upoznata. Vitez je ukazao na propuste koji su se događali tijekom procesuiranja žrtava nasilja, naglasivši kako policijski službenici/e sudjeluju u programima dodatnih edukacija o obiteljskom i rodno uvjetovanom nasilju.

Vitez je kao posebnu novinu u policijskim postupcima istaknuo nedavno donesenu mjeru udaljenja iz kuće, koja nasilnika udaljava na 3 mjeseca do 3 godine iz zajedničkog doma.

Iako je vijest o dodatnim edukativnim programima i mjerama opreza naoko pozitivna, pitanje neprofesionalnog postupanja policijskih službenika/ica u slučajevima obiteljskog nasilja još uvijek doprinosi preblagim sudskim odlukama i pravednom procesuiranju rodno uvjetovanog nasilja u društvu.

Izlaganje sutkinje Branke Žigante Živković potvrdilo je rupe u sustavu s kojima se suočavamo na različitim razinama. Žigante je upozorila na nepoštivanje zakona i zakonskih legislativa namijenjenih zaštiti obitelji koja u današnjem društvu još uvijek predstavlja najčešće mjesto stradanja žena.

Žigante Živković je posebno naglasila problem izjednačavanja nasilnika i žrtve na sudu, točnije, zabrinjavajuće visoku brojku žena koje su prilikom prijavljivanja nasilja unutar sustava tretirane jednako kao i nasilnici. Kao primjer dala je nekoliko slučajeva u kojima su žene koje su usmrtile svoje partnere braneći se od fizičkih napada dobile duplo veću kaznu od počinitelja femicida.

Bivša predsjednica Odjela za ravnopravnost spolova, Gordana Sobol, osvrnula se na dvogodišnju rupu u kaznenom zakonu, odnosno nepostojeći članak u kaznenom zakonu koji se odnosio na obiteljsko nasilje, a čiji je izostanak rezultirao nizom nedovršenih, odnosno prekinutih kaznenih postupaka.

Sobol je također komentirala kako nasilje prema ženama postaje sve brutalnije, dok se paralelno zbog nedovoljnog kažnjavanja i izostanka osude i kazne u skladu s počinjenim djelima smanjuje broj prekršajnih prijava protiv nasilnika. Zapitala se kakvu poruku institucije šalju nasilnicima i ženama žrtvama nasilja u situacijama kada neadekvatno reagiraju na slučajeve obiteljskog nasilja te upozorila na nepostojanje građanskog odgoja, odnosno osnovnih odgojno obrazovnih mjera koje bi preventirale nasilje.

„Želim upozoriti na to da je u Hrvatskoj na djelu jedna renesansa konzervatizma i klerikalizma. Ako nas se usuđuju zvati štracama, ako nam se usuđuju reći da smo drugotne u ovom društvu, ako nam osporavaju pravo na izbor, ako se čude nad time da tražimo jednakost hrvatskih građana i građanki. (...) Kakve stavove u društvu mi ustvari pokušavamo formulirati? I kakve će to posljedice sutra imati u ovom dijelu kada je u pitanju nasilje nad ženama, kad se od njih očekuje i kad ih se uči i kad im se govori kroz različite strukture da moraju biti poslušne, da se ne smiju buniti, da moraju biti spremne za svoje muškarce bez obzira kako se u tom času osjećaju. O tome trebamo govoriti u Hrvatskom društvu i tu mi se čini da je jedan od gorućih problema. Ističem, naš pravosudni sustav sklon je ublažavanju kazni i propisivanju minimalnih kazni u društvu u kojem se sustavno govori o tome da žene nisu ravnopravne.“ kazala je Sobol.

Maja Mamula iz Ženske sobe, u svom je izlaganju istaknula kako je femicid težak i rasprostranjen problem koji je zbog nedostatnih podataka i rijetkih javnih rasprava izuzetno teško iskorijeniti iz kulturalne i društvene norme u Hrvatskoj.

Upozorila je kako je u Hrvatskoj svaka dva tjedna ubijena jedna žena, a između 40 i 70 % ubijenih žena stradalo je upravo od ruku bliskih osoba (partnera, bivših partnera ili nekoga iz užeg dijela obitelji) u odnosu na ubijene muškarce koji u toj statistici čine 4%. Posebno je naglasila kako je između 67 i 80 posto žrtava femicida prethodno bilo žrtvama nasilja.

Kao najveće probleme u borbi protiv femicida navela je nepovjerenje na koje žrtve nasilja nailaze od nadležnih institucija, neozbiljno shvaćanje izjava žrtava nasilja, sustavno ignoriranje ranijih prekršajnih ili kaznenih prijava nasilničkog ponašanja te činjenicu a je velik broj femicida počinjen nakon što je žrtva pokušala prekinuti odnos, podnijela zahtjev za razvodom braka ili pronašla novog partnera.

Kao rješenje Mamula je navela je odbacivanje pozicije u kojoj se institucije postavljaju kao da bolje od same žene znaju što je ona prošla i kakav oblik zaštite joj je potreban, promjenu zakonodavnih okvira i jačanje kapaciteta nadležnih institucija, temeljito prikupljanje i analizu podataka, bolju umreženost i suradnju institucija, educiranje i senzibilizaciju policijskih službenika/ca, pravosudnog sustava, sustava socijalne skrbi te medicinskog osoblja, redukciju oružja te osiguravanje dovoljnog broja odgovarajućih servisa za žrtve rata, kao i podršku udrugama koje već nude takve usluge.

Konferenciju je zaključila Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, navodeći nekoliko ključnih smjernica, koje bi uz veću političku volju i zainteresiranost nadležnih institucija pozitivno utjecale na smanjenje nasilja, a samim time i femicida:

- Ratifikacija konvencije
- Edukacije – državno odvjetništvo, policija, sudovi
- Jačanje suradnje s OCD-ima
- Nulta tolerancija prema nasilju prema ženama
- Ranije prijavljivano nasilje vodi ubojstvima – rješavanje problema neprepoznavanja rodne uvjetovanosti nasilja i preblagih kazni sudova
- Prepoznavanje nasilja kao velike kočnice u razvoju hrvatskog društva
- Uvođenje rodno osviještene statistike

Napisale: Željka Vučković i Emina Hermann


Inicijative i udruge diljem Hrvatske obilježile Dan borbe protiv nasilja nad ženama

$
0
0
Inicijative i udruge diljem Hrvatske obilježile Dan borbe protiv nasilja nad ženama

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama u Zagrebu, Poreču i Splitu organizirano je nekoliko prosvjednih akcija i kampanja kojima su aktivisti i aktivistkinje odali počast ženama žrtvama nasilja, poručivši kako država mora preuzeti odgovornost za ubojstva žena, poraditi na sprječavanju rodno uvjetovanog nasilja te hitno ratificirati Istanbulsku konvenciju.

Feministički kolektiv fAKTIV u četvrtak je prosvjednom akcijom na Cvjetnom trgu u Zagrebu upozorio kako su posljednja dva mjeseca ove godine četiri žene ubijene od strane njihovih sadašnjih ili bivših partnera.

„Drugi put ove godine stojimo ovdje kako bismo odale počast ženama koje su ubili njihovi partneri, supružnici i bliski članovi obitelji kao i ženama čija imena ne znamo, čija su ubojstva zataškana i neprocesuirana. Ovdje smo kako bismo još jednom prozvale državu i njene institucije za nečinjenje i za propuste koji ih čine odgovornima za ubojstva žena.

Pozivamo ih na odgovornost, jer ignoriranjem, nerješavanjem i umanjivanjem problema te prešutnim odobravanjem omogućavaju rodno zasnovana ubojstva žena.“ poručile su aktivistkinje fAKTIVa.

Kazale su kako je država odgovorna za ubojstva žena jer ne čini sve što je dužna činiti kako bi spriječila nasilje prema ženama; ženama žrtvama nasilja ne osigurava adekvatan sustav podrške; slučajeve nasilja prema ženama ne istražuje temeljito; ne prepoznaje nasilje prema ženama kao institucionalizirano nasilje; (se) nasilje prema ženama ne kažnjava adekvatno; ženama ne nadoknađuje štetu za pretrpljeno nasilje koje nije spriječila, iako je dužna to činiti; ne jamči neponavljanje ovog zločina, iako je dužna to jamčiti.

Podrška prosvjednoj akciji stigla je i s Korčule, točnije od radijske emisije o rodnoj ravnopravnosti 'K'o žena'.

Udruga Domine iz Splita u sklopu međunarodne kampanje '16 dana aktivizma' započela je prikupljanje sredstava za održivi rad Savjetovališta za žene žrtve nasilja i žrtve obiteljskog nasilja, koje je ujedno i jedino takvo savjetovalište na području od Rijeke do Dubrovnika. Iz udruge pozivaju sve zainteresirane građane i građanke da im se do 10. prosinca u vremenu od 10 do 12:30 sati pridruže na Danima otvorenih vrata Savjetovališta (Bosanska 4). Ukoliko želite financijski podržati kampanju to možete učiniti putem crowdfunding kampanje ili direktnom uplatom na IBAN HR1223600001101679303.

Centar za seksualna prava Ženska soba danas je u suradnji s Povjerenstvom za ravnopravnost spolova Gradske skupštine Grada Zagreba održao okrugli stol na temu 'Glas za žrtve seksualnog nasilja', a u subotu će od 11 do 13 sati na Trgu kralja Tomislava u Zagrebu održati javnu akciju 'Novom snagom protiv nasilja nad ženama' kojom žele utjecati na brojne predrasude kojima je područje nasilja nad ženama obavijeno te osim osvještavanja javnosti osigurati dostupnost informacija o mogućnostima zaštite, pomoći i podrške osobama koje doživljavaju takav oblik nasilja, kao i organizacijama civilnog društva koje djeluju na tom području.

Centar za građanske inicijative Poreč organizirao je javnu akciju kojom je ukazao na količinu i brutalnost nasilja koje se u ovoj državi svakodnevno događa ženama, a na koje se odgovornie oglušuju.

„Svaka treća žena je u svom životu bila žrtva nasilja. U Hrvatskoj svaki mjesec jednu ženu ubije njen sadašnji ili bivši partner! To nam govori brojka o ubijenim ženama u posljednjih 7 godina.

Prošle godine 9775 žena prijavilo je nasilje u obitelji u Hrvatskoj! Ako uzmemo u obzir da 90% nasilja ostaje neprijavljeno, dolazimo do brojke od 100 000 žena koje su svake godine žrtve nasilja u Hrvatskoj! Zašto ne prijavljuju nasilje? Jer ne vide smisla! Jer institucije i država ne radi ništa kako bi žene zaštitila! Štoviše, ukoliko žene prijave nasilje, policija, sudstvo, centri za socijalnu skrb ih šikaniraju, omalovažavaju, vrijeđaju, prijavljuju i njih te bivaju dvostruko viktimizirane.“ stoji u objavi koju je Centar za građanske inicijative Poreč uputio medijima.

Poreč: Crvenom su označene ubijene žene u Hrvatskoj u posljednjih 7 godina - svaki mjesec jednu ženu ubije (bivši) partner, a siva predstavlja 1 od 3 žene koja je u svom životu zlostavljana

Postavljanjem instalacije na Trgu slobode aktivistkinje su ukazale kako žene nemaju povjerenja u institucije jer institucije ne rade ništa što bi ženama pomoglo, odnosno pomažu nasilnicima i ubojicama žena kojima uporno izriču preniske kazne i puštaju ih na slobodu kako bi dokrajčili ono što su naumili, a to je ubojstvo žene.

Udruga Ženska pomoć sada danas na Cvjetnom trgu u Zagrebu akcijom 'Ne možeš me pobijediti!' tijekom cijeloga dana obilježava Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama dijeleći informativne materijale o prevenciji, prepoznavanju i osnovnim informacijama u slučaju obiteljskog nasilja. Na jednoj strani letka nalaze se informacije i kontakti za pomoć u kriznim situacijama, dok je na drugoj strani smještena pjesma 'Ne možeš me pobijediti' koju su žene žrtve nasilja zajedno napisale na radionici 'Premostiti tišinu'. Akcija traje cijeli dan, a od 21:00 Ženskoj pomoći pridružit će se inicijativa Drugotna na sav glas te Le Zbor.

Sojourner Truth - Od ropkinje sa sjevera do poznate aktivistkinje za prava žena i ukidanje ropstva

$
0
0
Sojourner Truth - Od ropkinje sa sjevera do poznate aktivistkinje za prava žena i ukidanje ropstva

Sojourner Truth, žena koja će ostati zapamćena kao afroamerička abolicionistkinja i aktivistkinja za prava žena, rođena je u ropstvu 1797. godine u zaselku Swartekill u newyorškom okrugu Ulster kao Isabella Baumfree.

Datum njezinog rođenja nije zabilježen, što je bila uobičajena praksa za djecu rođenu kao robovi. Iz ropstva bježi 1826. godine, a nakon što je država New York 1827. godine oslobodila robove, postaje poznata abolicionistkinja. Ipak njezin najpoznatiji govor 'Ain't I a Woman?' iz 1851. godine govori o rodnoj nejednakosti.

Sojourner Truth bila je jedno od 10-12 djece Jamesa i Elizabeth Baumfree. James Baumfree zarobljen je u Africi, u tadašnjoj britanskoj koloniji Zlatna obala, teritoriju današnje Gane. Elizabeth Baumfree bila je kći porobljenih afrikanaca iz Gvineje. Pukovnik Johannes Hardenbergh kupio je njezine roditelje i njezinu obitelj držao na imanju u gradu Esopus u zaselku Swartekill.

Očevo imanje i robove, naslijedio je Charles Hardenbergh, a nakon njegove smrti 1806. godine, devetogodišnja Truth, koju su tada zvali Belle, prodana je na dražbi sa stadom ovaca za 100 dolara Johnu Neelyju. Do 1815. Soujurner je bila prodavana tri puta. Iste se godine zaljubila u roba sa susjedne farme, Roberta, međutim njegov vlasnik je vezu zabranio. Robert je divljački pretučen i Truth ga nikad više nije vidjela, saznavši tek kasnije da je umro od nanesenih ozljeda. Dumont ju je kasnije prisilio da se uda za starijeg roba Thomasa. Rodila je petero djece: Dianu čiji je otac bio Robert, i Thomasa (umro ubrzo nakon rođena), Petera, Elizabeth i Sophiu kojima je otac bio Thomas.

Država New York, koja je pregovore o ukidanju ropstva započela 1799. godine, sve je robove oslobodila 4. srpnja 1827. godine. Za Sojourner Truth ova je odluka došla prekasno. Naime, John Dumont obećao ju je osloboditi, ali krajem 1826. godine to je obećanje povukao, zbog čega Truth odlučuje pobjeći sa svojom tek rođenom kćeri. Kasnije je objasnila:

"Nisam pobjegla, to sam smatrala nevaljalim, nego sam odšetala, vjerujući da postupam ispravno."

Novi dom pronašla je u kući Isaaca i Marie Van Wagener gdje je živjela do 1927. godine, kada su robovi službeno oslobođeni u državi New York. Saznala je da je u međuvremenu Dumont, jedan od njezinih prethodnih robovlasnika, njezinog petogodišnjeg sina Petera ilegalno prodao u Alabami. Van Wagneri su joj pomogli da ovaj slučaj podnese sudu i nakon mjeseci pravnih procedura uspjela je vratiti Petera, postavši jedna od prvih crnkinja koje su na sudu pobijedile u slučaju protiv bijelog muškarca.

Tijekom boravka kod Van Wagnerovih, Truth se preobratila na kršćanstvo, a niz godina kasnije, 1843., postaje metodistkinja, mijenja ime u Sojourner Truth i odlučuje putovati i zagovarati ukidanje ropstva. Godine 1844. priključila se Udruženju za obrazovanje i industriju iz Northamptona, koje su osnovali abolicionisti, a zagovarali su prava žena, vjersku toleranciju i pacifizam.

Dvjesto i deset članova Udruženja živjelo je na površini od 2 km2, gdje su držali stoku, imali pilanu, mlin za žito i tvornicu svile, međutim, materijalna neodrživost zajednice uzrokovala je razlaz 1847. godine.

Tamo je upoznala druge poznate abolicioniste, Williama Lloyda Garrisona, Fredericka Douglassa i Davida Rugglesa, od koji je prvi 1950. godine privatno objavio njezinu knjigu The Narrative of Sojourner Truth: A Northern Slave, memoare koje je diktirala prijateljici Olive Gilbert. Iste godine držala je govor na prvoj Nacionalnoj konvenciji ženskih prava u Worcesteru, Massachusetts.

Northampton napušta 1851. godine kako bi se pridružila abolicionistu Georgeu Thompsonu. U svibnju je prisustvovala Konvenciji ženskih prava u Akronu, Ohio, gdje je iznijela svoj slavni spontani govor o ženskim pravima koji će kasnije postati poznat pod nazivom 'Ain't I a Woman?'. Zabilježene su dvije verzije ovog govora, od kojih je jednu, mjesec dana kasnije objavio urednik i vlasnik novina Anti-Slavery Bugle Marius Robinson, a drugu 12 godina kasnije Frances Dana Barker Gage, koja je s Hannom Tracy organizirala Konvenciju u Ohiu.

Sojourner Truth svoj će aktivizam nastaviti i u sljedećim desetljećima. Od 1851. do 1853. surađivala je s Mariusom Robinsonom i držala govore u državi Ohio, a kako je pokret za ukidanje ropstva rastao, privlačila je sve veću publiku. Neki njezini stavovi smatrani su radikalnima čak i u abolicionističkim krugovima. Zagovarala je političku jednakost za sve žene i grdila abolicioniste jer nisu tražili građanska prava za crnkinje, strahujući da će pokretu doći kraj kada osigura pobjedu za crne muškarce, ostavljajući i bijele i crne žene bez prava glasa i drugih ključnih političkih prava.

Na sufražističkoj konvenciji u New Yorku 1853. godine mladim muškarcima koji su ju izviždali poručila je: "Možete zviždati koliko hoćete, ali žene će unatoč tome ostvariti svoja prava. Ne možete nas zaustaviti".

U govoru 1867. obraćala se Američkom udruženju za jednaka prava. Ovaj put nije dočekana zvižducima, već je prozvana jednom od glavnih govornika/ica na skupu. U prvom dijelu govora osvrnula se na prava crnkinja, odnosno istaknula da sada kada su crni muškarci ostvarili nova prava, borbu treba nastaviti kako bi i crne žene ostvarile jednakost.

U drugom dijelu govora zahtijevala je jednaka prava za sve žene, a muškarce je nazvala sebičnima govoreći: "muškarac je toliko sebičan da uz svoja prava ima i prava žena, i unatoč tome ženama ne želi dati njihova prava. Drži ih sva za sebe". Izlaganje je završila zagovarajući opće pravo glasa, govoreći da ako kao vlasnica kuće mora plaćati porez, mora imati i pravo glasanja na izborima.

Tijekom Američkog građanskog rata svoj utjecaj iskoristila je da bi pomogla regrutirati crnačke postrojbe za vojsku Unije, a da se dobrovoljno prijavi potakla je i svog unuka Jamesa Caldwella. S predsjednikom Abrahamom Lincolnom sastajala se više puta, a nastavila je zagovarati promjene čak i nakon što je Lincoln proglasio ukidanje ropstva.

Poticala je ukidanje segregacije u tramvajima, vozeći se u Washingtonu 1865. godine u onom namijenjenom za bijelce, a najznačajniji projekt kojim se u kasnijim godinama bavila bio je pokušaj da od federalne vlade osigura zemlju za bivše robove. Smatrala je da će privatno vlasništvo, osobito vlasništvo nad zemljom Afroamerikancima osigurati samodostatnost i osloboditi ih od ugovornog služenja bogatim zemljoposjednicima. Ipak, iako je niz godina težila ostvarenju ovog cilja, nije uspjela uvjeriti Kongres.

Sojourner Truth umrla je u svom domu u Battle Crek, u Michiganu 26. studenoga 1883., u dobi od 86 godina. Dok god su joj godine i fizičko stanje to dozvoljavali, strastveno je zagovarala prava žena, opće pravo glasa i zatvorske reforme te se protivila smrtnoj kazni. Iako kontroverzna, bila je prihvaćena u zajednici reformatora toga doba, uključujući Amy Post, Parkera Pillsburyja, Frances Gage, Wendella Phillipsa, Williama Lloyda Garrisona, Lauru Smith Haviland, Lucretiu Mott, Ellen G. White i Susan B. Anthony, s kojima je surađivala do kraja života.

Truth će ostati zapamćena kao jedna od najistaknutijih vođa pokreta za ukidanje ropstva i jedna od najranijih zagovornica prava žena. Ukidanje ropstva uspješno je ostvareno za njezinog života, a strah da će abolicionistički pokret oslabiti prije ostvarivanja jednakih prava za žene, pokazao se opravdanim. Žene će pravo glasa u SAD ostvariti tek 1920. godine, gotovo četiri desetljeća nakon njezine smrti.

 

Tina Turner - baka, kraljica, legenda rock and rolla

$
0
0
Tina Turner - baka, kraljica, legenda rock and rolla

Na današnji dan 1939. godine, u gradiću Natbush u Tennesseeju, rodila se Anna Mae Bullock, danas poznatija kao Tina Turner. Dobitnica osam nagrada Grammy, pjevačica, glumica, skladateljica i plesačica, jedna od najvećih rokerskih ličnosti svih vremena, žena koja je čak s dva singla ušla u Grammy Hall of Fame, baka i kraljica rock and rolla.

No, nije do toga došla nimalo lako. Anna Mae Bullock rodila se kao druga kći u obitelji tvorničkih radnika, sa kombinacijom afroameričkih, europskih, čeroki i navaho gena. U djetinjstvu ih je napustio otac, a onda, privremeno, i majka. Anna je je pohađala školu Flag Grove, a 1956. godine, djevojke su iz Natbusha otišle u St. Louis kako bi živjele s majkom.

Tamo je osamnaestogodišnja Anna upoznala tada već relativno poznatog rokera, Ikea Turnera. Nakon mnogo nagovaranja, Turner joj dopušta da počne pjevati kao prateći vokal u njegovoj grupi. Ključni trenutak, međutim, dogodit će se 1960. godine, kad se pjevačica nije pojavila na snimanju za pjesmu A Fool in Love, Anna Mae ju je zamijenila tako uspješno da singl stiže na 2. mjesto top-ljestvice. Anna Mae mijenja ime u Tina, po zvuku slično imenu Sheena, prema liku Sheene, kraljice džungle.

Godine 1962., Ike i Tina vjenčaju se u Meksiku, i započinje gotovo vrtoglavi uspon. Tina Turner postaje prepoznatljiva po svojem energičnom plesanju po sceni, i električnom nastupu s plesnom trupom "Ikettes". Najveći uspjeh Ike i Tina Turner postigli su kad je, pod vodstvom producenta Phila Spectora, Tina Turner snimila River Deep Mountain High.



Krajem šezdesetih godina, okreću se i rokerskijim naslovima, te doživljavaju najveći uspjeh svojom verzijom Proud Mary Creedence Clearwater Revivala, koja će do danas ostati prepoznatljiva kao zaštitni znak Tine Turner.

Cijelim pothvatom u to doba upravlja Ike Turner, koji je istovremeno i menadžer, i umjetnički direktor, i producent, i sve ostalo, i koji od samog početka braka svojoj ženi izdaje gotovo isključivo naređenja. Kad se još počnu pojavljivati i sve veći problemi s drogom, Tina Turner počinje razmišljati o tome kako bi se mogla izvući iz svega. Posljednji veliki uspjeh Ike i Tina Turner doživljavaju 1973. godine s pjesmom Natbush City Limits, koju je napisala sama Tina Turner i godinama se morala boriti da bi je snimila.

Dvije godine kasnije, nakon neuspješnog "solo" albuma Tina Turns the Country On koji je i opet producirao Ike Turner, Tina Turner nastupa u filmskoj verziji rok-opere Tommy. No ni ta dodatna popularnost ne uspijeva riješiti probleme u braku, i, 1976. godine, usred napola propale turneje, Tina Turner napušta svoga supruga s 36 centi u džepu i jednim malim kovčegom odjeće. Sljedećih šest mjeseci provodi skrivajući se od Ikea i preživljavajući uz pomoć prijatelja.

Postupno, pronalazi nove poslove: nastupa u televizijskim emisijama, i polako počinje vraćati dugove. Usput pokreće i postupak razvoda, koji se dovršava 1978. godine. Slavna je priča, koju je ponovila i u svojoj autobiografiji Ja, Tina, o tome kako je od Ikea Turnera tražila samo jednu stvar: svoje ime. Da bi ga smjela zadržati, preuzela je otplaćivanje svih dugova nastalih zbog poništenih ugovora i propalih turneja nekadašnjeg para.

Slijede vrlo teške godine. Iako objavljuje dva albuma – Rough i Love Explosion – ni jedan ne doživljava veći komercijalni uspjeh, te je prisiljena pjevati po hotelima kako bi skupila novac za dugove i za život. U Europi, međutim, njena popularnost i reputacija "scenske zvijeri" nisu još dokraja nestale, te 1982. uspijeva potpisati s engleskim Capitolom.

Prvi veliki hit doživljava s pjesmom Let's Stay Together. Nakon što se pjesma popela do prvog mjesta britanskih ljestvica, Capitol odlučuje riskirati i pružiti joj mogućnost da snimi cijeli album. I tako, 1984. godine, nastaje "najveći comeback u povijesti glazbe", album Private Dancer. Uz Let's Stay Together, naravno, album se proslavio s mnogim drugim naslovima, među kojima je vjerojatno najpoznatiji What's Love Got to Do With It, no tu si i Better Be Good To Me, zatim pjesma Marka Knopflera Private Dancer, te Show Some Respect. Album koji je postigao treće mjeste po prodavanosti nije do danas ostao bez reizdanja, i dosad je prodao kakvih 20 milijuna primjeraka.



Sljedeće godine, Turner snima pjesmu It's Only Love u duetu s Bryanom Adamsom, sudjeluje u snimanju američke vjerzije pjesme za Etiopiju, We are the World, te na Live Aid koncertu nastupa zajedno s Rolling Stonesima. Prisjećajući se njenog sjajnog nastupa u Tommyju, pozivaju je u Mad Max 3, gdje igra Aunty Entity, te pjeva ključnu pjesmu filma, We Don't Need Another Hero, što joj donosi još jednog Grammyja.

Godine 1986., Turner seli u Europu, i počinje živjeti sa svojim partnerom, Erwinom Bachom, u kući na obali jezera Zurich. Iste godine izdaje još jedan album, 'Break Every Rule', sa kojeg stiže superhit Typical Male, a uspijeva dobiti i 3. Grammy zaredom kao ženski rock-vokal. Tijekom turneje za ovaj album, u siječnju 1987., stiže i u Ginnessovu knjigu rekorda, pjevajući na najvećem ne-dobrotvornom koncertu svih vremena, pred 184 000 ljudi. Na toj turneji snimljen je i album Tina Live in Europe, koji joj donosi i četvrti Grammy.

{youtube}x9iwonrgDMY{/youtube}

Posljednji album u ovom valu bio je Foreign Affair iz 1989., koji je također doživio ogroman uspjeh, i ostavio singlove The Best te Steamy Windows, I Don't Wanna Lose You

Početkom devedesetih, Turner polako usporava paklenski ritam prethodnog desetljeća. Godine 1991. izdaje prvu kompilaciju, Simply the Best, sa tri nove pjesme, te sudjeluje u nekoliko grupnih albuma, između ostaloga i Two Rooms Tribute Eltona Johna. Pojavljuje se i u maloj ulozi u Schwarzeneggerovoj parodiji Posljednji akcijski junak.  

Godine 1993. izlazi film What's Love Got to Do With It, filmska verzija njene autobiografije, u kojoj je ulogu Tine Turner majstorski odigrala Angela Bassett, dok je Ikea igrao Laurence Fishburne. I za ovaj film snimila je novu pjesmu, a pojavila se i na špici tada silno popularnog Bonda s Pierceom Brosnanom, Goldeneye. Uz još nekoliko turneja i filmskih pjesama, novi album,  Twenty Four Seven, objavljuje tek 1999. godine, a za njim slijedi ono što Turner najavljuje kao svoju posljednju veliku turnueju. Samo u Americi, to je peta najveća turneja svih vremena, i doista označava dulje razdoblje nepojavljivanja.

To je i dalje ne sprječava u povremenom pjevanju: tako snima pjesmu Great Spirits za film Brother Bear, a 2004. objavljuje i novu kompilaciju, All the Best, na kojem se pojavljuju još tri nove pjesme. A onda, 2008. godine, nije izdržala, i – na nagovor Sophije Loren! – vratila se sceni s turnejom Tina!.  



Osim svega ovoga, Tina Turner odgojila je četvero djece – dvoje svoje, i dva sina iz Ikeovih prethodnih veza. 2001. godine, autocesta 19 između Brownsvillea i Nutbusha preimenovana je u "Autocestu Tina Turner". Tina Turner danas živi u Švicarskoj i Francuskoj, još uvijek ima mrak noge, i do danas je nenadmašena kao solo izvođačica (ili izvođač) s najvećim brojem prodanih karata za koncerte ikada. Danas puni sedamdeset i sedam godina.

Strašna žena.

{youtube}GiSp-ml1tK0{/youtube}

Spisateljica uvjerila rječnik da promijeni definiciju ženstvenosti

$
0
0
Spisateljica uvjerila rječnik da promijeni definiciju ženstvenosti

Sakupljajući materijale za zine, losanđeleška spisateljica Alison Segel naišla je na seksističku definiciju ženstvenosti u rječniku Merriam-Webster, nakon što joj je jedna pjesnikinja poslala screenshot web-stranice rječnika.

Rečenica je glasila: „Uspjela sam postati CEO bez žrtvovanja svoje ženstvenosti.“ Segel je fotografiju odlučila tweetati,: …jer to je ludo! Možete li zamisliti rečenicu: On je uspio postati CEO bez žrtvovanja svoje muškosti.“

Segel radi na zineu koji sadrži ilustracije i pisane riječi inspiriranome snažnim, moćnim ženama. Za pomoć je zamolila svoje sljedbenike i sljedbenice na društvenim mrežama, kojih ima gotovo 12.000.

Jedna je žena poslala poeziju te screenshot definicije ženstvenosti, zapitavši se: „P.S. nije li ludo da je ovo u rječniku?“

Tweet je pridobio veliku pažnju te je unutar jednog sata bio uklonjen sa stranica rječnika Merriam-Webster.

„Bila sam iznenađena kako seksizam prodire u svaki pojedini aspekt naše kulture i tako često prođe neopaženo.“, rekla je Segel. „Naučeni smo da to prihvaćamo. Čak i ako pogledate definiciju ženstvenosti na Googleu, ona glasi: „Ona slavi svoju ženstvenost nošenjem make-upa i visokih peta.“

Segel smatra da je nužno preoblikovati način na koji mislimo i govorimo o ženama kako bi došli do promjena u načinu na koji društvo gleda na žene i postigli rodnu jednakost.

Na pitanje kako bi definirala riječ ženstvenost, Segel je kazala: „Atributi koji su tipično vezani uz žene: hrabrost, snaga, inteligencija.“ Dodaje i još: „Biti solidarna, potpora i stimulacija drugim ženama. Što kažete na to?“ [L.P.] The Independent

 

Kratki film nedjeljom - The Interpreter

$
0
0
Kratki film nedjeljom - The Interpreter

Inspirirana poviješću, mitovima i legendama Derbyshirea umjetnica Noriko Okaku u današnjem Kratkom filmu nedjeljom predstavlja filmski tarot! 

 

Viewing all 1704 articles
Browse latest View live